
JAK POHNOUT DAVEM
Změnit reakce velké skupiny lidí může být paradoxně snazší než ovlivnit jednotlivce. Pokud vás zajímají reakce lidí, chcete je zblízka prozkoumat a přitom mimoděk trochu pohnout davem, vyzkoušejte si následující experiment:
Co budete na provedení experimentu potřebovat?
1) Dvaceti až třiceti člennou skupinu zainteresovaných jedinců (možnost využití např. spolužáků)
2) Dostatečně rušné místo plné nejlépe turistů (ti mají totiž pozoruhodnou schopnost stádovitosti vhodné pro váš pokus) – nabízí se např. Karlova ulice
3) Schopnost stát nehnutě po dobu alespoň dvou minut a současně udržet naprosto netečný výraz
Průběh experimentu
Část první:
1) Spolu se svými dvaceti či třiceti spolupracovníky vyjděte do Karlovy ulice.
2) Na rozšířeném místě před budovou Národní knihovny se volně rozptylte v davu a každý sám si najděte místo, kde zůstanete bez pohnutí stát následující dvě minuty.
3) Bedlivě sledujte, co se bude dít.
Závěry z první části:
1) Jakmile se v davu přestanete hýbat, lidé začnou opomíjet, že jste živé bytosti.
2) Lidé do vás začnou strkat a zcela přestanou respektovat váš osobní prostor – stoupají si k vám tedy nepřirozeně blízko; opírají se o vás; drobí na vás ze svých trdelníků – obecně se k vám tedy chovají jako např. ke kandelábru či odpadkovému koši.
3) V krajních případech si vás začnou fotit japonští turisté.
4) První část experimentu tedy dokazuje, že jako jednotlivec nemáte na dav valný vliv, postupte tedy k části druhé.
Část druhá:
1) Stoupněte si i se svými spolupracovníky do řady vedle sebe čelem ke vchodu do dvora Národní knihovny.
2) Představte si, že jste v divadle a vše, co je před vámi, je součástí scény, na níž se díváte.
3) Nehýbejte se, nesmějte se a setrvejte v tomto neměnném uskupení po dobu alespoň pěti minut.
4) Pozorujte reakce davu.
Závěry z druhé části:
1) Po velice krátké chvíli se před vámi vytvoří zcela prázdný prostor, neboť se dav bude domnívat, že jste připraveni předvést jakousi show.
2) Dav se tedy v očekávání představení (aniž by tušil, že to on je představením pro vás) rozdělí na ty, kteří si stoupnou do řady k vám a budou očima hledat to, na co se, pravděpodobně na fasádě Národní knihovny, tak upřeně díváte, potom na ty, kteří okolo vzniklého prostoru před vámi vytvoří kruh a začnou vás natáčet, a konečně na ty, kteří nemají čas se zastavit, ale jakmile se dostanou do prázdného prostoru před vámi, znervózní a přidají do kroku v domnění, že zásadně narušili vaše vystoupení.
3) V této části pokusu jste tedy přiměli dav, aby se zastavil, spolupracoval na vytvoření atmosféry očekávání kulturního zážitku a v naprosté tichosti stál a pokoušel se vás nejlépe zdokumentovat.
Část třetí:
1) Nadále setrvejte v této řadě.
2) Po předem smluveném znamení začněte všichni hlasitě tleskat.
3) Pro zlepšení kvality vašeho aplausu si představujte, že představení, na které jste se přišli podívat, právě skončilo.
4) Tleskejte po dobu alespoň dvou minut.
5) Nakonec všichni společně co nejrychleji prorazte dav a utečte se schovat do dvora Národní knihovny.
Závěry ze třetí části:
1) Jakmile začnete tleskat, dav zcela viditelně prožije současně zklamání z toho, že nepochopil, oč jde, radost z toho, že se děje něco neobvyklého, a navíc ještě překvapení.
2) Následně se dav rozdělí na ty, kteří začnou horečnatě tleskat s vámi, na ty, kteří se vám začnou o překot uklánět a na japonské turisty, kteří vás budou ještě intenzivněji natáčet.
3) Poté co utečete, se jen velmi pozvolna začne vzniklý prázdný prostor zaplňovat a ještě notnou chvíli potom bude nadále slyšet tleskání zmateného davu.
Část čtvrtá:
1) Dostatečně se ve dvoře vydýchejte a zasmějte, abyste byli schopni dále pokračovat.
2) Představte si, že jste ve zpomaleném filmu.
3) Co nejpomaleji a s pohledem upřeným do dáli před sebe vycházejte ze dvora zpět na ulici.
Závěry ze čtvrté části:
1) Lidé tvořící předchozí dav, již odešli, a proto na vás na ulici čeká dav nový a nic netušící.
2) Přesto tento nový dav zareaguje s překvapivou rychlostí. Jakmile zpozoruje, jak pomalu vycházíte ven, rozestoupí se dav na dvě poloviny a vytvoří pro vás jakýsi špalír.
3) Během vašeho pomalého výstupu bude dav nejprve paralyzován a poté se opět rozdělí na ty, kteří začnou hlasitě tleskat, na ty, kteří si začnou stoupat před vás, aby vás mohli pěkně natočit a na ty, kteří se k vám přidají – odhodí své batohy a nákupní tašky a ostentativně pomalu vás budou následovat.
4) Ve čtvrté části experimentu jste tedy dosáhli absolutního vrcholu, neboť nejenom, že jste dav ovlivnili, ale dokonce jste jím pohnuli a přiměli ho, aby vás následoval.
Celkový závěr:
V tomto experimentu jste si tedy ověřili, že pohnout davem je velice snadné!
Pokud se vám tento experiment zdá šílený, nevhodný, nebo dokonce nemožný, ráda bych vám sdělila, že jsem se přesně tohoto pokusu zúčastnila během festivalu DVD na DAMU a vše, co jsem zde uvedla je pravda. Pokud mi stále nevěříte, vyzkoušejte to a pohněte davem!