
Existuje druhá Čína? Nebo je jen jedna?
Čínská lidová republika, s hlavním městem Pekingem, je ta veliká Čína, která má víc než 1,3 miliardy obyvatel. Zkrácené se píše PRC, tedy People Republic of China, česky Čínská lidová republika. A tahle velká Čína tvrdí, ze její součástí je provincie Tchaj-wan. To samé si ale nemyslí obyvatelé Tchaj-wanu: mají vlastni republiku, která se jmenuje Čínská republika (bez slova lidová), zkrácené je známa jako ROC, zkratka z Republic of China. Mají svou vládu, svého prezidenta a své hlavni město Tchaj-pej. Nevím, proč čeština používá tak nesmyslné přepisy názvu, všude jinde na světě se země jmenuje Taiwan a její hlavni město Taipei.
Tchaj-wan je skoro o polovinu menší, než Česká republika, ale má dvakrát tolik obyvatel. Hlavní město Tchaj-wanu je Tchaj-pej, má necelé 3 miliony obyvatel. Tchaj-pej je politické, ekonomické, vědecké a kulturní centrum Tchaj-wanu. Tchaj-pej je nejen obchodní křižovatkou čínsky mluvící části světa, ale také důležitým místem vývoje high-tech průmyslu.
Hlavní město Tchaj-wanu je známé ale i svou architekturou významnými památkami, mezi ně patří Taipei 101. Je to mimořádně vysoký mrakodrap. Výstavba budovy byla zahájena v roce 1999 a dokončena v roce 2004. Po svém dokončení byla oficiálně uznaná jako nejvyšší mrakodrap světa, ale v roce 2009 jej „přerostl“ Burj Khalifa v Dubaji.
Architekt navrhl budovu tak, že připomíná stonek bambusu. Je to hezké, ale zároveň je to velice účinné proti tajfunům a zemětřesením. Tyto přírodní katastrofy jsou zde běžné, a tak bezpečnost zvyšuje ještě speciální tlumič uvnitř budovy.
Tato budova byla dříve nazývána Finanční centrum Taipei, pak se ale přejmenovala na Taipei 101 podle počtu pater, které má nad zemí i v suterénu. Patří k nejnavštěvovanějším zajímavostem v Tchaj-wanu. Můžete si zde vybrat ze stovek obchodů, restaurací a klubů. Je oblíbeným místem pro oslavu Silvestra a mnoho lidí sem chodí sledovat ohňostroj na uvítání Nového roku.