
Jak jsem se dostala do encyklopedie
Víte, co to znamená APPRENTICESHIP? Je to anglický výraz pro učňovské školství. Zaměřené na praktické vzdělávání. Jeho součástí je tzv. on job training. V Česku se tomu říká praxe na pracovištích sociálních partnerů. Sociální partner školy je nešťastný název. Každý si pod tím slovem sociální představuje nějakou podporu nebo pomoc. Ve skutečnosti jde o pracoviště, které se zabývá tím, čím se učni vzdělávají ve škole. Truhlářský podnik ve Slaném je sociálním partnerem učiliště, na kterém studují budoucí truhláři a také čalouníci. A do Truhlářského podniku pak chodí na praktický výcvik, protože tam se vyrábí dřevěný i čalouněný nábytek. Jde tedy o výuku přímo v praxi na pracovišti. Taková výuka začíná na učňovských školách hned od září.
Ve wikipedii je článek o učňovském školství v angličtině. Píše se tam i o rozdílech v různých zemích. Krátký odstavec je i o České republice a jako fotogarfie tam byla vybrána z naší Střední školy Euroinstitut. Praktická výuka vaření. Vařit jsme se učili v pečovatelských a zdravotně sociálních službách. To je obor, který se učí budoucí pečovatelky v ústavech pro postižené. A ty musejí umět připravit jednoduchá jídla pro klienty. I když dnes se již většina jídel dováží z centrálních kuchyní. Vždy však může nastat potřeba přípravy některého jídla. Ústavy poskytují služby klientům 24 hodin denně, 365 dní v roce.
Jsem z Filipín, kde řada dívek studuje obor caregiver, tedy pečovatel. Jsem ráda, že jsem se pečovatelkou vyučila v Česku. Tady většina pečovatelek působí v institucích: domovech pro osoby se zdravotním postižením a nebo domovech se zvláštním režimem, také na chráněných bydleních nebo v denních stacionářích. Taková práce je zajímavá. Mezi postiženými mám mnoho přátel a na praxi u sociálních partnerů Střední školy Euroinstitut ráda vzpomínám. A jsem ráda, že mě ve škole vyfotili i redaktoři Wikipedie. Máme to i na školním Twitteru. Tak mně to všude olajkujte, hlavně tady pod článkem.
Rowena