
Jak se předpovídá počasí?
Počasí je vždy těžko předvídatelné. Dokonce už i na týden odpředu. Tak, jak někdo může předvídat, jak u nás bude vypadat počasí za 2 měsíce?
Meteorologové na to mají různé typy měření. Samozřejmě záleží na rozpočtu, který na to mají. V dnešní době už jsou počítače, které vám vše vypočítají a vyhodnotí, ale tak i tak všechna měření fungují na stejném principu. Ten nezávisí na rychlosti větru, ruku v ruce s jeho současným směrem, jestli jsou nějaké srážky blízko nás či jestli k nám míří a mnoho dalších.
V České republice jsou používány 2 druhy měření a to ALADIN a MEDARD. ALADIN funguje na principu diferenciálních rovnic, které zpracovává počítač a pak MEDARD, ten je trochu přesnější.
Ptáte se jak tedy dokáží předpovědět počasí? Je zřejmé, že to nebude přesné do puntíku. A letos ani do jednoho.
Meteorologové byli v červnu zcela určitě přesvědčeni, že léto 2016 bude stejně horké jako léto 2015, možná ještě teplejší. Usoudili tak i díky globálnímu oteplování a věcmi s ním spjatými.
Letošní léto bylo však teplotně průměrné a srážkově nadprůměrné. Dokonce 26. 7. byl jeden z nejchladnějších dnů - teploty se v noci většinou pohybovaly v rozmezí od 2 do 6 °C, ale na mnoha místech klesly níže – místy i pod bod mrazu. Možná se nám zdálo, že letošní červenec byl o dost chladnější než loňský, ale řadil se mezi 10 % nejteplejších červenců za dobu měření v pražském Klementinu.
Ať je to, jak chce, bylo to skvělé léto, jen jsme se museli koukat z okna a na teploměr a nevěřit dlouhodobým předpovědím.