
Prázdniny
Poprvé hlavní prázdniny začaly v českých zemích v červenci v roce 1787. Bylo to na základě nařízení Josefa II. ze dne 24. května 1786, kdy byly hlavní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen, což je pro všechny určitě lepší. Druhy, délku a termíny školních prázdnin stanovuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhláškou. Podle této vyhlášky jsou v součastnosti prázdniny podzimní, vánoční, pololetní, jarní, velikonoční a hlavní (letní).
Kromě těchto prázdnin mohou být vyhlášeny i mimořádné prázdniny, a to když se děje něco zvláštního, kdy není možné, aby proběhlo běžné vyučování. V minulosti bývaly například vyhlášeny uhelné prázdniny, kdy školy neměly dost uhlí k vytopení tříd. V současné době jsou nejčastějším případem takzvané chřipkové prázdniny v čase chřipkové epidemie.
V Německu mají děti prázdniny podle spolkových zemí skoro 3 měsíce. Ve Velké Británii jsou prázdniny 6 týdnů a termíny určují školy. V Itálii začínají prázdniny v polovině června a končí v polovině září, přesné termíny si určují jednotlivé regiony. V Řecku trvají hlavní prázdniny od 22.6 do 10.9. Na Slovensku, v Polsku, v Belgii a v Irsku mají děti prázdniny stejně jako u nás. V Chorvatsku jsou prázdniny přibližně 2 a půl měsíce, ve Švédsku asi tak od poloviny června do konce srpna a ve Švýcarsku jsou prázdniny rozděleny podle kantonů (krajů), obvykle v délce 5 nebo 6 týdnů. České děti nejčastěji tráví prázdniny na táboře, na dovolené s rodiči nebo u prarodičů. Irské děti tráví nejraději prázdniny v Evropě. Němci zase jezdí s dětmi do okolních zemí, jako například do Švýcarska nebo Itálie. V Thajsku jezdí rodiče s dětmi po své rodné zemi. Francouzi a Egypťané jsou dlouho u moře (až 4 týdny).
Tak ne že budete o prázdninách sedět doma u počítače a hrát hry! Hurá do přírody za zážitky!
Víte že,
se u nás dříve říkalo prázdninám vakace? (Anglicky jsou prázdniny Vacation.)