< Zpět na stránku novin
foto: Zahrada

Zajímavosti ze světa rostlin, zvířat i lidí

Rajče je ovoce. Z botanického hlediska je tomu opravdu tak, protože rajče je plod víceleté kulturní rostliny, takže je považováno spíše za ovoce.

Pijavice mají 32 mozků. Pijavice má totiž v každém segmentu těla jeden mozek.

Zvuk, který slyšíme z mušle, je ve skutečnosti zvuk proudění krve žilami v našem uchu.

Moment znamená odborně 90 sekund.

Chobotnice mají tři srdce. A žížala jich má 5. Když je žížala přetrhnuta, zbytek těla jí doroste.

Kočky stráví 30% svého života péčí o své tělo a je pro ni nebezpečnější pád z malých než z velkých výšek.

Cvrček má uši pod koleny.

Aby vám komáři vypili všechnu krev, muselo bych jich být 1 200 000 (najednou by se na vás nevešli).

Žralok tygří sežere vše, co mu přijde pod zuby (které se mu mimochodem obnovují i po vylomení). Je mu přezdíváno "smetiště moře", jelikož sní opravdu cokoliv (plechovky, kanystry na benzin, pneumatiky..).

Žirafy spí jen 20 - 30 minut denně a čistí si uši vlastním (až půlmetrovým) jazykem.

Bílé modrooké kočky jsou často hluché.

Kosatky při plavání ve skupině dýchají zároveň.

Veverky zasadily už miliony stromů, když zapomněly, kam zahrabaly ořech. Dělají toho pro planetu víc než člověk.

Člověk sdílí 98,4 % své DNA se šimpanzem. A 70 % se slimákem.

Když zemřeme, můžeme se stát stromem. Existuje biologická urna, která obsahůuje semínka stromů a absorbuje živiny.

Chudé děti mají větší sklony být štědřejší, než ty bohaté.

Lidé, kteří spí 6-7 hodin, mají delší život než ti, kteří spí 8 hodin.

Lidé, kteří mluví dvěma jazyky, mohou nevědomě změnit svou osobnost, když začnou mluvit druhým jazykem.

Když jste unavení, nakoupíte více nezdravého jídla.

Lidský mozek si lépe pamatuje negativní vzpomínky.

25% lidí, kteří sledují SpangeBoba, jsou dospělí.

Blondýny mají více vlasů než černovlásky.

Průměrná délka života lidského vlasu je 3 - 7 let.

Všechny krávy v Minecraftu jsou ženského pohlaví, protože všechny dávají mléko.

Když v Minecraftu chytáte ryby, je větší pravděpodobnost, že nějakou chytíte, když prší.

Květná zahrada v Kroměříži je jediná dochovaná zahrada svéh typu. Byla postavena v baroku pro obyvatele kroměřížského arcibiskupského zámku. Sloužila jako místo odpočinku, ale i zábavných her, jako například předchůdce bowlingu. Celá zahrada je zcela symetrická, což je podle mne úžasné, protože to ani nemohli zkontrolovat z výšky, museli si všechno přesně vyměřit. A to dá práci. V baroku říkali zahradě libosad. V zahradě je hned několik zajímavých staveb a přírodnin. Kolonádu zdobí čtyřicet čtyři antických hrdinů a postav ze starověkého Říma, z toho dvaadvacet mužů a dvaadvacet žen. Další stavbou je rotunda, stojící v samém prostředku zahrady a je bohatě vyzdobená nejrůznějšími ozdobami, od obrazů až po štuky. Určitě bych měla zmínit i vodní a zavlažovací systém celé zahrady, postavený na velmi neúrodné půdě.. K zavlažování sloužíly krásné kašny, a dokonce i pod rotundou vedou trubky s vodou. Jako zásobárny vody sloužily i dva bazény, které byly ale též na okrasu, a dalo se na nich plavit v loďce. Dalším velice zajímavým prvkem jsou stěny ze stromů, které vlastně tvoří symetrii zahrady. V létě jsou větve těchto stromů zastřiženy a propleteny tak, že tvoří něco mezi álejí a chodbou. Vytváří tak soukromé a romantické místo. Na áleje navazují labyrinty z keřů. Není to sice zrovna labyrint, ve kterém by bylo možné se opravdu ztratit, ale je symetrický a o to šlo. Dalším, asi nejzajímavějším objektem libosadu je Králičí kopec. Byl to uměle postavený kopeček s důmyslným systémem králičích nor, do nichž byli vysazeni králíci. Na vrcholu tohoto kopečku stála antická bohyně lovu Diana a kolem čtyři lovci představující ctyři světadily, Evropu, Asii, Ameriku a Afriku. Původní Králičí kopeček zanikl již někdy na začátku 18. století. Až v roce 2009 byl postaven znovu podle bývalých plánů a archeologických vykopávek. Další velikou vzácností libosadu byla Citrusová zahrádka, kde rostly skutečné pomeranče, v 17. století u nás nebývalé ovoce. Každý podzim nad ní zahradníci postavili něco jako dočasný skleník s vytápěním a tak chránili citrusy během zimy před mrazem. Jedna z teorií praví, že zahrada symbolizuje pro ně ideální svět, pravidelnost, víru,vodu, cizí ovoce, labyrinty jako symbol labyrintu antického a zároveň neznáma. V celé zahradě jsem na velikonoční prázdniny byla a bylo to úžasné. Rozhodně doporučuji.

Doporučujeme: