< Zpět na stránku novin
foto: Pixabay.com

Zobcová flétna

 

U nás ve škole se děti o hodinách hudební výchovy začaly učit hrát na zobcovou flétnu. Možná proto vás informace o ní budou zajímat více.

Zobcová flétna je dechový nástroj a patří k dřevěným dechovým nástrojům, v dnešní době se však vyrábí hodně z plastu, pochází z lidové píšťaly. Hráč fouká do náustku, kterým je vzduch přiváděn na hranu, o kterou se rozráží a rozvibrovává vzduchový sloupec v nástroji, té hraně se říká labium. Otvory navrtané v trubici se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty. Čistá a krásná hra vyžaduje značné zkušenosti a kvalitní nástroj. Zobcové flétny jsou laděny většinou v C nebo v F dur.

Dříve ve staré hudbě hrála flétna jak sama, tak v souborech. Zejména v období baroka vzniklo mnoho sonát a koncertů.V baroku se flétnou myslela zpravidla právě flétna zobcová, zatímco předchůdkyně flétny příčné, tzv. německá flétna, byla předepisována zvlášť. Později, přece je to ale dávno, se zobcová flétna vytratila z orchestru, protože nemá takové možnosti se prosadit. Teprve na počátku 20. století se znovu začala používat.

V oblasti soudobé hudby je zobcová flétna plnohodnotným nástrojem. Většímu rozšíření soudobé tvorby pro zobcovou flétnu často brání spíše nedostatek hráčů s dostatečnými technickými schopnostmi.

Mezi pokročilé techniky, které je zkušený hráč schopen provést, patří glissanda (postupné a plynulé odkrývání otvorů), hra con voce (zpívání při hře) a různé druhy vibrata (trylkem na některém z nezakrytých otvorů, dechem nebo kmitáním dlaní ruky těsně u labia během hry).

Ze zobcových flétnen lze vyloudit různé hvízdavé a cvrlikavé zvuky postupným zakrýváním labia, lze užívat artikulaci sputato, frullato, přefukovat hlubší tóny do složitých vícezvuků připomínajících zvuk fujary atd. Speciálními prstoklady spojenými často se zakrytím konce flétny (zpravidla opřením o stehno či lýtko při hře v sedě).

Existuje mnoho druhů zobcových fléten, některé jsou docela malé, jako naše sopránová flétnička nebo vyšší než dospělý člověk.

V dnešní době se na flétničku učí hrát děti jako vy ve školách, ale i v mateřských školkách.

Až si příště půjdete zahrát na svou flétničku, možná si vzpomenete na to, co jste se v tomto článku dočetli. Hraní navíc pomáhá při dýchání, některým dětem se doporučuje hrát na flétnu proto, aby se naučily správným návykům atd. Já také hraji na flétnu a moc mě to baví.

Doporučujeme: