
Staroměstský orloj
Pražský staroměstský orloj - nejstarší stále fungující orloj na světě! V roce 1410 orloj postavil hodinář Mikuláš z Kadaně, kterému pomáhal s výpočty rektor Jan Šindel. A co praví legendy? Čti dále.
Ďáblovo oko- podle této legendy byste se báli k orloji byť jen přiblížit. Orloj odpočítává konec světa a vysaje dobro z každého, kdo se k němu přiblíží.
Legenda o budoucnosti národa - tato legenda pro změnu praví, že pokud se orloj zastaví na delší dobu, bude s českým národem zle.
Legenda o mistru Hanušovi - je ze všech nejznámější. Praví, že orloj sestrojil mistr Hanuš, kterého poté konšelé nechali oslepit rozžhavenou železnou tyčí. Prý, aby už nikdy takový skvělý stroj nesestavil pro někoho jiného. Mistr Hanuš následně sáhne do stroje a mechanismus se na 100 let zastaví. Mistr Hanuš však doopravdy existoval, ale jmenoval se Jan Růže. Orloj sice nesestrojil, ale přestavěl a byl jeho správcem.
Ale nyní zpět do skutečnosti. Určitě se chcete dozvědět i skutečná a zajímavá data o orloji:
-1403 - první hodiny na věži Staroměstské radnice
-1410 - postaveny astronomické hodiny (tj. orloj) - hodinářem Mikulášem z Kadaně
-1490 - přibyla na orloji postava kostlivce - polovina 17. století
- přibyly dřevěné postavy ctností a neřestí
-1865 - přibyla kalendářní deska se znameními zvěrokruhu a zlatý kohout
- od r. 1866 - ukazuje orloj přesný čas (předtím se zpožďoval i o čtvrt hodiny denně). Teprve v průběhu 18. století se na orloji objevili apoštolové. Víte, že orloj řídí sedm strojů?! Umíte číst z orloje? Nejdůležitější je zlatá ruka. Obíhá ciferník dokola, jednou za 24 hodin. Můžete také vyčíst, zda je ráno, poledne nebo večer – podle symbolu slunce na zlaté ruce. Tato ruka ještě ukazuje i postavení Slunce ve zvěrokruhu, kalendářní datum a babylónský čas. Další, černá ruka orloje, ukazuje postavení i fáze Měsíce.
Tak honem na Staroměstské náměstí, ať si vše můžete znova prohlédnout a zkušeným okem vyčíst vše, co orloj zrovna zobrazuje. Můžete tak ohromit svoje rodiče nebo přátele.