
Vánoce a jejich historie. Proč se vůbec slaví?
Historie Vánoc
Vánoce mají dlouhou historii a lze je vysledovat až do starověkých tradic. Původně byly spojeny s různými zimními slavnostmi a náboženskými rituály. V době, kdy se narodil Ježíš Kristus, pohané zrovna slavili zimní slunovrat. Později se oba svátky spojily v jeden.
Různé vánoční Tradice
Každá země a kultura oslavuje Vánoce trochu jinak. Například ve Švédsku se oslavuje „Luciánský den“ 13. prosince, kdy se slaví světlo v temné zimě. U nás, v Čechách, se Vánoce slaví 24.12., ale anglicky mluvící země je oslavují až druhý den ráno, 25.12.
Vánoční dekorace:
Tradice zdobení domů v době Vánoc sahá až do středověku. Původně byly používány jen zelené větve, ale nyní jsou oblíbené i ozdoby, světla a vánoční strom. Do Čech se tyto tradice dostaly z německy mluvících zemí.
Vánoční speciality:
Každá kultura má své vlastní vánoční pochoutky. Například v Itálii se tradičně peče „panettone“ a ve Velké Británii jsou populární vánoční pudinky. Ve Francii mají vánoční čokoládové poleno, Němci pečou štolu a u nás je to tradiční kynutá vánočka.
Vánoční trhy:
V mnoha evropských městech se konají vánoční trhy, kde si lidé mohou koupit tradiční vánoční dárky, jídlo a ručně vyrobené výrobky. Češi nejčastěji jezdí do Německa a Rakouska, nejbližší a nejkrásnější trhy jsou pro nás v Drážďanech a ve Vídni.
Vánoční zvyky a pověry:
V různých částech světa existují různé pověry spojené s Vánocemi. Například ve Španělsku se v noci na Štědrý den požírá 12 hroznových kuliček, každá za každý úder půlnoci. V Japonsku slaví Vánoce v KFC, na Islandu pobíhá lidožroutská kočka, v Řecku se koupou a ve Venezuele jezdí do kostele na bruslích!
Vánoční filmy a písně:
Dokážete si vůbec představit Vánoce bez pohádek, filmů a koled? Vánoční filmy a písně jsou nedílnou součástí sezóny. Například film „Anděl Páně“ a píseň „Milióny přání“ od Chinaski a Kataríny Knechtové jsou každoročními hity.
Autor: Štěpán Vích