< Zpět na stránku novin

BERÁNEK

 

Nejznámějším velikonočním „pečivem,, je ale beránek. Víme ale, kde tradice pečení beránka vznikla a co vlastně symbolizuje?

Tradice jeho velikonočního pečení vychází z biblických dějin, je několik tisíc let stará a sahá až do doby Mojžíše, který vyvedl izraelský lid z egyptského otroctví za “velké noci”. Připomínkou byl obřad, kdy měla každá izraelské rodina přivést beránka do chrámu, obětovat ho a jeho krev odnést k oltáři. Obětovaný beránek byl pak upečen na ohni a sněden s nekvašeným chlebem. Křesťanství zná tradici pečení beránka již od středověku a začalo využívat beránka jako symbol Ježíše Krista, který prolil svou nevinnou krev na Golgotském kříži. Ježíš beránek, obětovaný za spásu světa, který nás vysvobozuje z otroctví hříchu. Receptů na beránka jsou dnes desítky, možná i stovky. Beránek se nejčastěji dělá z klasického třeného těsta, může být i kynutý. Ve Francii v některých domácnostech jedí beránka s pečenými karamelizovanými jablky. Variant je opravdu hodně a je z čeho vybírat. A kdy bychom měli beránka upéct? Podle tradice by se měl beránek péct na Bílou sobotu, stejně jako se pekl mazanec. K Velikonočnímu pondělí patří boží milosti. Na Velký pátek pátek se nepeklo, držel se půst.

BERÁNEK

Suroviny: 120 g másla, 4 vejce, 200 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 200 ml mléka, 300 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, trocha šťávy z citronu, tuk na vymazání formy, hrubá mouka na vysypání formy

Postup: Tuk, žloutky a cukry utřeme do pěny. Postupně přidáváme vlažné mléko a mouku smíchanou s práškem do pečiva. Zakapeme šťávou z citronu a nakonec pomalu vmícháme sníh z bílků. Těsto vlijeme do předem důkladně tukem vymazané a moukou vysypané formy. Pečeme v předehřáté troubě asi 35 až 45 minut na 170 °C.

Niky Rakušanová

Zdroje: pernerka.cz, toprecepty.cz

Doporučujeme: