
JIDÁŠE
K Velikonocům odedávna také patří pečení. Tradičním pečivem jsou např. jidáše. Ty se pekly na Zelený čtvrtek. Víte, proč se jidáše pečou a jaký měly význam?
Jidáše jako symbol zrady: Jidáš, jeden z 12 apoštolů, je dostatečně znám. Za třicet stříbrných zradil Ježíše a umožnil jeho zatčení. Tvar pečiva pak symbolizuje provaz, na kterém se pak Jidáš oběsil. Právě proto se jidáše nejčastěji pečou ve tvaru zavinutého provazu na připomínku jeho oběšení.
Tvarů může být mnohem víc – častá inspirace přicházela z přírody a pečivo mohlo symbolizovat vlastně jakékoli zvíře, třeba ptáky nebo hady nebo klidně i podkovy. Variant je opravdu mnoho.
A co se traduje o zeleném čtvrtku? Proč se pečou jidáše právě na Zelený čtvrtek? Důvod je prostý. Velikonoce jsou kromě jiného i symbolem jara a nového života. Zelený čtvrtek je pak dnem odpuštění. Jidáše se v tento den podávaly k snídani a měly chránit před zdravotními neduhy a přinést pevné zdraví. Naši předci věřili také tomu, že dokáží chránit také před uštknutím hada nebo bodnutí vosy. Před nemocemi mělo také uchránit mytí ranní rosou právě na Zelený čtvrtek.
JIDÁŠE
Suroviny: 1 kg polohrubé mouky, 30 g čerstvého droždí, 350 ml vlažného mléka (i více, podle potřeby), 120 g másla, 100 g cukru krupice, 2 žloutky, sůl, 1 vejce na potření, máslo na vymazání plechu nebo papír na pečení, tekutý med, moučkový cukr
Postup: Z malého množství mléka, mouky, lžičky cukru a droždí připravíme kvásek, který po vzejití přidáme do prosáté mouky s cukrem a špetkou soli. Žloutky u třeme do pěny a spolu se změklým máslem přidáme k mouce a kvásku. Podle potřeby doplníme vlažným mlékem a vypracujeme hladké, nelepivé těsto, které necháme kynout na teplém místě. Z těsta nakrájíme kousky, zakulatíme, uděláme tenké válečky (asi jako ukazováček), přibližně 20 cm dlouhé, a stáčíme do spirálek, což je typický tvar jidášů, nebo do esíček, uzlů, kuřátek apod. Klademe je na pomaštěný nebo pečicím papírem vystlaný plech a necháme ještě mírně vykynout. Poté potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme ve vyhřáté troubě při 190 °C. Po upečení, ještě horké, je potřeme mašlovačkou rozehřátým horkým medem. Kdo ho nerad, posype jidáše moučkovým cukrem.
Niky Rakušanová
Zdroje: pernerka.cz, toprecepty.cz