< Zpět na stránku novin

Velikonoční beránek

 

Historie velikonočního beránka

Křesťanství zná tradici pečení beránka již od středověku, není ovšem nikde doloženo, zda se jedná o sladkou pečenou pochoutku jako ji známe dnes, nebo o skutečné jehněčí maso.

V křesťanství se beránek bere jako symbol Ježíše Krista, který prolil svou nevinnou krev na Golgotském kříži. Podle křesťanské víry je Ježíš beránek obětovaný za spásu světa, který nás vysvobozuje z otroctví hříchu. Je symbolem nevinnosti a naší záchrany.

Pečený beránek

Pečeného beránka s barevnou mašlí okolo krku a hřebíčky místo očí pečeme nejčastěji na Bílou sobotu, aby byl samozřejmě součástí nedělní božíhodové snídaně.

Tradiční beránek býval z třeného bábovkového těsta, dnes má ovšem tato velikonoční specialita několikero variant. V souladu se současnými trendy vznikají také celozrnné nebo veganské varianty.

Druhy velikonočních beránků

Možností je skutečně hodně, záleží pouze na tom, jakému druhu těsta dáte přednost. Mezi nejčastější patří hrníčkový, Biskupský, pravý tvarohový, piškotový, ořechový, s kokosem, mrkvový a také vegetariánský.

Kde pořídit velikonočního beránka

Tradičně si beránka pečeme doma, ale kdo není tak zručný, nebo si nevěří si může v současné době pořídit beránka v pekárnách nebo rovnou v supermarketech

Recept na piškotového Velikonočního beránka

6 vajec

180g pískového cukru

180g hrubé mouky

citrónová kůra a šťáva

vanilkový cukr

tuk a strouhanka na formu

bílková pěna: 3 bílky, 200g pískového cukru

Bílková pěna: z bílku ušleháme tuhý sníh, polovinu cukru zašleháme do pěny, druhou lehce vmícháme.

Postup při pečení

žloutky utřeme s cukrem, s citrónovou kůrou a se šťávou z půlky citrónu do pěny. Vmícháme prosátou mouku a tuhý sníh z bílků. Celou formu beránka dobře vymažeme tuhým tukem, vysypeme prosátou strouhankou a naplníme těstem. Druhou polovinou formy těsto přiklopíme a pečeme ve středně vyhřáté troubě na plechu asi hodinu. Na upečeného prochladlého beránka navršíme tuhou bílkovou pěnu, vidličkou upravíme vlny, z hrozinek uděláme očí (lze použít cokoli, nemusí být hrozinky) a dáme znovu do mírně vyhřáté trouby zaschnout.

Škola a beránek

​​​​​​Na naší škole se už po několik let koná opakovaně akce o nejkrásnějšího beránka.

Každý, kdo se chce zapojit nosí svoje beránky do školy na vrátnici, kde si je převezmou vybrané učitelky/asistentky, které je vystaví.

O nejkrásnějšího beránka jste mohli již hlasovat. Výherci byli odměněni a vítězní beránci tradičně vydraženi na Velikonočním městečku.

Beránkový kvíz

1. Od kdy je tradice pečení beránka?

a) pravěk

b) středověk

c) novověk

d) 90. léta

2. Co se nepoužívá při pečení beránka ?

a) mouka, cukr, vejce

b) vanilkový cukr, hřebíček, citronová kůra

c) plech, pečící papír, droždí

d) mrkev, jablka, skořice

3. Z jakého těsta se tradičně beránek nepeče ?

a) z kynutého

b) z piškotového

c) z ořechového

d) z třeného

4. Kdy se podle tradice beránek jí ?

a) Štědrý den

b) velikonoční pondělí

c) zelený čtvrtek

d) velikonoční neděle

5. Co se nepoužívá při pečení piškotového beránka ?

a) piškoty

b) hrubá mouka

c) strouhanka

d) tuk

Doporučujeme: