< Zpět na stránku novin

Jaro

 

Jaro začíná 20. března a končí 21. června. Většinou si lidé představí jaro jako období, kdy vše kvete, probouzí se nebo se rodí.

Jarní svátky

Nejznámější české svátky jsou Velikonoce, Pálení čarodějnic, První máj, Vítání jara, Den vítězství.

Pálení čarodějnic je lidový zvyk, který se odehrává v noci 30. dubna známá také pod názvem Valpuržina noc. Ve zkratce se jedná o noc, při které lidé zapálí slaměnou čarodějnici nad velkým ohněm. Tato tradice k nám nejspíše připutovala z Německa.

První máj je svátek zamilovaných slavený 1. května. S tímto svátkem je spojován svátek Pálení čarodějnic, jelikož 30. dubna se staví a hlídá se máj(májka, Mája, Máje). Následující den pak lidé vylévají hašené vápno smíšené s vodou mezi cesty milenců, malují jim na vrata vápnem srdce.

Vítání jara je hodně podobné Pálení čarodějnic s tím rozdílem, že slaměnou postavu představující Moranu (Morenu, Marzanu, Mařenu, Smrt, Smrtku nebo Smrtholku) obléknou do ženských šatů a hodí do řeky, tímto způsobem smrt a zimu nezaženou jen je vrátí zpět. Poté všichni běželi zpět do vesnice a věřilo se, že ten, kdo doběhne poslední do roka zemře.

Den vítězství je oslava konce druhé světové války v Evropě, slaví se 8. května.

Příroda na jaře

Zvířata

Na svatého Řehoře (12. března) se k nám vrací čápi. Jako první se vrací samci z Afriky. Jakmile se samci navrátí do hnízd, začnou klapat zobáky, že už se vrátili a hledají družku. Prví hnízdící ptáci jsou u nás křivky. Jsou to menší, barevní ptáci s charakteristickým zobákem. V lese ho poznáte podle šišek. Ty na rozdíl od veverky nejsou ohlodané, ale jednotlivé šupiny jsou rozříznuty jako nožem. Na jaře se probouzí veškerý hmyz. Lesníkům tak nastává problém s kůrovci, ale broučkologům začínají žně. Někteří jste mohli zahlédnout krtinec ve sněhu, to je proto, že krtci neupadají do zimního spánku. Ani jezevci ho nemají tak hluboký, jezevci rodí až na jaře, jelikož se páří již v létě, ale přes zimu se pozastaví.

Rostliny

Kdo by čekal, že se vajíčko a pylové zrno šišky spojí až na jaře a až na podzim se dostane ven. Jak všichni moc dobře víme, sněženka vykvétá jako druhá, o toto místo se dělí s bledulí. První místo patří čemeřici, která vykvétá již v zimě, ale když je moc silný sníh, tak vykvete na začátku jara.

Počasí

Počasí bývá velice proměnlivé od slunečného po deštné. Obvyklé teploty jsou 10-15 stupňů celsia.

Jak si připravit zahradu na Jaro

1. připravit si nářadí

Co to obnáší? Měli bychom si dokoupit nářadí, co nám chybí, řádně umýt můžeme například vodou s jarem, drátěným kartáčem nebo klasickým vlhčeným ubrouskem, nabrousit nože, dolít benzín do sekačky, nabít akumulátory.

2. prokypřit půdu

V březnu už není půda zmrzlá, a proto je dobré si vytáhnout obyčejnou motyčku. Půdu je dobré zrýt do hloubky 30 cm a odstranit všechen plevel.

3. prořezat a ošetřit ovocné stromy

Pravidelné prořezávání stromů vám zajistí zdravou, plodnou a krásnou zahradu

4. prořezat a oživte okrasné stromy

Prořezejte a oživte okrasné stromy, keře. Jarním řezem je prosvětlíte a omladíte. V létě vám navíc krásně pokvetou.

5. Ošetřete trávník

Po zimě je na trávníku nepořádek. Najdete zde listí, větvičky, mech nebo kamínky. Odstraňte, co na něj nepatří, zkraťte stébla, provzdušněte hlínu.

6.Předpěstujte si první rostliny v květináči

Na jaře je pro rostliny ještě moc velká zima, proto si rostlinky předpěstujte v květináči doma. Na jaře si můžeme předpěstovat třeba ředkvičky, špenát a nebo hrách

S čím si můžeme jaro spojit

Jaro si můžeme spojit například s prvními paprsky slunce, pupeny, rozkvětem všech rostlin.

Kvíz:

1.Kdy se slaví pálení čarodějnic?

a) 30. dubna v noci

b) 5. dubna ráno

c) 30. března v noci

2.Od kdy do kdy je jaro?

a)15.3.-16.6.

b)20.3.-21.6.

c)29.3.-30.6.

3.Jaký pták se vrací na svatého Řehoře?

a) čáp

b) vlaštovka

c) kukačka

4.Jaká je první květina co kvete?

a)sněženka

b)petrklíč

c)čemeřice

5.Co můžete začít pěstovat na jaře?

a)rajčata, okurka, hrách

b)okurka, kukuřice, dýně

c)ředkvička, špenát, hrách

Doporučujeme: