
Přijímací zkoušky
V těchto týdnech začalo pro některé přijímačkové období. Proto je tu tento článek, kde Vám chceme poskytnout typy, povzbudit Vás a poradit těm, pro které to bude poprvé. Rady pro Vás máme v několika bodech.
Obecné informace: Přijímací zkoušky se konají 13. a 14. dubna pro deváté ročníky a 17. a 18. dubna pro šestileté a osmileté ročníky středních škol. Typy škol mohou být gymnázia, střední odborné školy, obchodní akademie, školy zdravotnické, pedagogické, střední umělecké a konzervatoře. Na jazykové nebo třeba umělecké školy se musí dávat pozor, jelikož se skládají z jiných zkoušek. Test z matematiky trvá 70 minut a z českého jazyka trvá 60 minut. Testy píšete s hodinovými přestávkami.
1) Výběr školy: Na jakou školu chcete, je velmi zásadní otázka. Zvažuje se na základě dojíždění, jaké pro Vás škola poskytuje možnosti v budoucnosti, nebo jestli byste chtěli zkusit jiný typ školy jako například soukromé školy nebo školy na něco zaměřené.
2) Příprava: Nejlepší jsou kurzy přímo na přijímací zkoušky, např. zkoušky na nečisto, školní doučování nebo individuální doučování. Nejlepší je od začátku si nasimulovat daný den a to třeba na zkouškách na nečisto nebo doma, ale s přesným časem a přesným počítáním bodů. Také zároveň chceme poznamenat, že nikdy není moc brzy se začít učit, někdo se učí už rok předem, ale nejčastěji se učí od velkých letních prázdnin.
3) Materiály: Přípravné knihy nebo cvičení na přijímací zkoušky, které se dají sehnat v knihkupectví a jsou v nich úlohy s velmi podobným zaměřením. Cvičit a opakovat co nejvíce testů z Cermatu.
4) Body: Minimální počet bodů najdete na stránkách školy, případně se můžete zeptat na dni otevřených dveří.
5) Dokumenty: Nejlepší je prostudovat si přihlášky, dávat si pozor, do kdy co odevzdat, a podívat se, co školy v den přijímaček požadují.
6) Samotný den: To je asi nejtěžší věc. Den předtím si přichystejte všechno důležité (potřeby, svačina), připravte si to opravdu důkladně. Být co nejméně vystresovaný, říká se to lehce, ale je to opravdu nejtěžší věc, proto je potřeba mít chladnou hlavu a jít na zkoušky se sebevědomím.
7) Odmítnutí: V případě, že se nedostanete, se svět nezhroutí. V případě deváté třídy jsou tu i jiné možnosti, jako soukromé školy, nebo školy, které berou z druhých kol.
Samozřejmě, pokud by se někdo chtěl na něco zeptat ohledně přijímacích zkoušek, může se jít zeptat lidí podepsaných pod tímto článkem.
Děkujeme za přečtení článku a věříme, že se dostanete na Vaši vysněnou školu a přejeme Vám co nejvíce štěstí a úspěchů.