< Zpět na stránku novin

Co po maturitě?

 

Co dělat po maturitě?

Čím chceš být v životě; Co chceš dělat po maturitě; Na jakou vysokou chceš jít?

Tyto otázky jste určitě již slyšeli. A bylo jedno, jestli jste věděli odpověď nebo ne, pokaždé bylo nepříjemné odpovídat. V tomto článku bych chtěl sdílet svoje názory a podívat se na tuto otázku z více pohledů. Chtěl bych, abyste si v klidu sedli a opravdu se zamysleli. A třeba vám tento článek odhalí i některé nové možnosti...

Lidé, kteří vědí, jakou vysokou školu chtějí studovat

Tihle to mají nejjednodušší! Kompletně bez stresu! Myslím si ale, že to nemusí být pravda. Ano, někteří mají vybráno již několik let a ani nad jinou možností nepřemýšlí. Na druhou stranu si myslím, že je také spousta lidí, kteří si mysleli, že mají jisto, ale najednou začali pochybovat. Možná se dokonce i bojí, aby si nedejbůh nevybrali špatně a pak toho nelitovali.

Pokud se tak v poslední době cítíte, věřte, že nejste jediní, vlastě bych si dovolil říct, že jste ve většině. A je naprosto přirozené, že se budete cítit nesví a chcete si opravdu pořádně promyslet toto zásadní rozhodnutí, které určí vaši budoucnost. Souhlasím s tím, že vybrání vysoké školy je důležité. Fakt, že toto rozhodnutí bývá první, ale neznamená, že každé další se od něho bude odvíjet. Navíc, nikdo vás nebude nutit zůstat a dostudovat ten obor nebo tu vysokou školu, kterou jste si napoprvé vybrali.

A co tedy lidé, kteří vědí nebo tuší obor jejich vysokoškolského studia?

Těm bych doporučil se podívat na kvalitní vysoké školy, pokud si tedy nechcete titul zaplatit. A pak už zbývá si jenom vybírat. Jako hlavní faktory pro výběr té správné školy bych volil kvalitu a uplatnění absolventů. Informace je dobré nečerpat jen z oficiálních stránek, ale i přímo od současných studentů. To by vám mělo poskytnout dostatečně objektivní obraz o reálném průběhu studia.

Dále je také důležitá lokace vysoké školy. Zda chcete něco blízko vašemu bydlišti, nebo chcete cestovat na druhý konec republiky. S lokací je samozřejmě spojeno i ubytování a celkové ceny v dané lokaci. Nebudu zde zmiňovat ty, kteří uvažují o studiu v zahraničí. Ti by podle mého názoru měli mít jasno ve všem. A taková maličkost, která by se taky měla zmínit, je podoba přijímacích zkoušek. Zda mají Scio, nebo vlastní.

Jsem toho názoru, že z jakékoliv střední školy je možné se dostat na jakoukoliv vysokou školu. Důležité však je rozlišovat pravděpodobnost těchto možností. Nejjednodušší je jít na vysokou se stejným zaměřením, jako měla vaše střední škola. Spoustu lidí ale nebaví jejich středoškolské studium a na vysoké škole chtějí studovat něco jiného. Rozdíly zaměření jsou přímo úměrné množství dodatečného učiva.

Nemyslím učení, na které jsme si zvykli ze školy, co nejrychleji si zapamatovat informace a pak jich co nejvíce vypsat na papír. Učením myslím opravdové porozumění látky a aktivní vybavování si. Alberta Einstein řekl, že „Pokud to nedokážete vysvětlit šestiletému dítěti, sami tomu nerozumíte.“

A co lidé, kteří nevědí, jestli jít, či nejít na vysokou školu?

Toť je, oč tu běží. Zde je důležité zdůvodnit si, proč vlastně uvažujete o obojím. Připadá vám vysoká škola důležitá pro váš budoucí život, ale na druhé straně si myslíte, že nejste „studijní typ“?

Myslím si, že to není pravda. Lidé se rádi vzdělávají, milují nové informace. Otázkou jenom je, zda tento pocit, tato touha po nových informací již náhodnou nebyla uhašena. Pokud ano, tak není nic snazšího než ji znovu zažehnout. Začněte si číst o věcech, které vás zajímají, nebo v minulosti zajímali a povídejte si o nich s lidmi.

Pokud vás teď napadlo, že vás přece nic nezajímá, tak vám to nevěřím. Podívejte se na činnosti, které děláte mimo školu a věřím, že najdete něco zajímavého. Může to být klidně i maličkost. Podstatné je pamatovat si, že každá věc se počítá, i ta nejmenší. Nebo zajděte za školní psycholožkou, případně školní poradkyní. Také můžete udělat různé testy schopností, které vyhodnotí, na jakou práci se hodíte. Otázkou zůstává, zda činnost, na kterou se podle psychologických testů hodíte nejlépe, znamená, že to je i činnost, která vás bude bavit. A až najdete konkrétní zájem, činnost, podívejte se, zda je to něco, co se dá studovat na vysoké škole. Pokud ne, tak se tomu můžete po maturitě začít věnovat, i bez vysoké.

A co když si nechám rok na rozmyšlenou?

Pokud se zeptáte kamarádů a učitelů, nejspíš vám to nebudou doporučovat. Já se domnívám, že co se týče vaše studia a budoucnosti, není univerzální řešení. Vše je individuální. Myslím si ale, že i když může rok bez školy být prospěšný, jak pro budoucí pracovní zkušenosti, osobní zkušenosti do života, nebo praxi k budoucímu studiu, tak je to zároveň i trochu nebezpečné, protože člověk ten rok musí něco dělat. A podle toho, co bude dělat, se podle mého názoru bude odvíjet jeho ochota vrátit se zpět do studentského života.

Na druhou stranu některé vysoké školy lze studovat i distančně. Nebo můžete jít cestou Billa Gatese, Steva Jobse a založit vysoce populární produkt. Měli byste si ale být opravdu jistí tím, co děláte, abyste za chvíli po začátku podnikání, tzv. nezavřeli krám.

Lidé, kteří jsi jsou jistí, že na vysokou školu nechtějí

Mohlo by se taky zdát, že to mají přece velice lehké. Nemají totiž žádný stres se vším tím, co bylo zmiňováno výše. Pokud vám nebude umožněn dlouhodobý pobyt v mama hotelu, tak si budete muset nají nějakou práci. A pokud jste si někdy hledali brigádu, jistě víte, že najít ji není vůbec snadné. Hledání budete mít o to těžší, protože nebudete mít hezký kus papíru, který potvrzuje vaši vzdělanost.

Na druhou stranu máte možnost si vzdělání kdykoliv doplnit. Faktem ale je, že je to každým rokem těžší a těžší. Navíc budete muset nejspíše počítat s tím, že pokud neukážete expertízu v nějakém oboru, nebudete v dané práci nijak oslnivě finančně ohodnoceni. Pokud jste ale technicky zdatní a baví vás třeba programování, vysokou školu nepotřebujete, protože vysoce ohodnocenou práci si najdete vždy.

Slovo na závěr

Co bych tedy chtěl, abyste si odnesli z tohoto článku? Pokud jste se jenom zamysleli nad svou situací, popřípadě situací vašich kamarádů a spolužáků, tak tento článek dosáhl svého účelu. A pokud jste objevili nějaké rady k vaší nelehké situaci, tak možná překonal očekávání.

Na závěr bych každému doporučil přečíst si knihu „Jak si dělat chytré poznámky“. Najdete v ní návod, jak zpracovávat informace, aby i po roce byly přehledné a srozumitelné.

Ať se rozhodnete jakkoliv, důležité bude vstávat každý den s pocitem, že se do práce těšíte.

Doporučujeme: