< Zpět na stránku novin
zdroj: web MČ Praha 12

Modřanská kronika IV. díl: Místní názvy I

Dnes se v rubrice Modřanská kronika zaměříme na zdejší pomístní a místní jména.

Belárie

Severozápadní část Modřan zvaná Belárie vznikla na začátku 20. století. Byla zde vystavěna nová vilová čtvrť a název Belárie získala díky vile čp. 262. Slovo Belárie pochází z latiny a znamená „krásný, do vzduchu čnějící“. Tímto slovem většinou byly pojmenovány vily s krásným výhledem. Na svahu na Belárii bylo kromě vil i zahradnictví, které však po roce 1945 zaniklo. Na jedné jeho části vznikla zahrádkářská kolonie. Vila Belárie stále existuje, avšak v trošku jiné podobě než před 100 lety. Na místě původního zahradnictví je nyní zarostlý svah. Zbylé vilky stále stojí, až na vilu Floru, ale o té zas jindy.

Na Krejcárku

Názvem Na Krejcárku se dříve označovalo místo dnešního Sofijského náměstí, na jehož části byly dříve vilky. Ty byly v 80. letech zbourány a dochovaly se jen dva domky na okraji dnešního náměstí. V jednom z nich sídlí pojišťovna, v tom druhém asijské bistro.

Na Křemelíku

Místo Na Křemelíku byste už dnes hledali těžko. Jednalo se o samotu - jediný dům v poli, na místě dnešní ulice Jordana Jovkova, konkr. tam kde je dnes vchod čp. 13.

Modřany, Komořany - jak to vzniklo?

Samotný název Modřany vychází z původního pojmenování Modřan - Modřiluhy. Což je staré označení vlhkých luk s rostoucími modře zabarvenými rostlinami, údajně se mělo jednat o hyacinty modré. Takže této květině můžeme vděčit za název Modřany.

Název Komořany je odvozen od slova komora. V souvislosti s Komořany šlo o lidi žijící na statcích královské koruny.

O dalších názvech zase příště. :)

Hyacint modrý

Doporučujeme: