< Zpět na stránku novin
Velkotržnice Petys z výšky na ortofotomapě z roku 1996

Zajímavosti z Prahy 4

Dnes rovněž uvedu několik zajímavostí z historie pražské oblasti Praha 4.

Předchůdkyně Sapy

Co bylo vlastně před tržnicí Sapa v Písnici? Na místě dnešní Sapy byl Masokombinát, který byl postaven v 70. letech. První vietnamská tržnice s názvem „Petys“ tedy vznikla v dubnu 1996 v místech bývalé skládky nad Modřanskou roklí, naproti meteorologické stanici. Z modřanské kroniky z let 1995-98: “Úzké uličky mezi řadami stánků vyplněných do posledního místečka zbožím, pokryté klenbou z laminátových desek, igelitů a barevných kusů plachet a mezi stánky prodírající se Asijci s balíky a různým nákladem.“ Nakonec na přelomu června a července 1999 se tržnice „vypakovala“ a dodnes po ní zbylo jen betonové prostranství se zbytky dosud nerozloženého odpadu. Zajímavé je, že tržnice SAPA zahájila svůj provoz asi o dva měsíce od uzavření tržnice Petys v Modřanech.

Centrální hřbitov na Chodovci

V roce 1922 bylo rozhodnuto o výstavbě tří pražských hřbitovů, které měly odlehčit Olšanským hřbitovům. Jeden v Ďáblicích (realizováno), druhý v Ruzyni (nerealizováno, dnes na místě OC Šestka) a třetí na Chodově. Měl být v místech dnešního průmyslového areálu v ulici Archivní, vedle Archivu hl. m. Prahy. Stavět se započalo v roce 1938, ale při stavbě bylo naraženo na spodní vody a stavba se přerušila. Později zde bylo vojenské cvičiště. Po 2. světové válce sem byly údajně převezeny zbytky zničené Staroměstské radnice. V dnešní době je v areálu jakási průmyslová hala a administrativní budova. Jediná věc, co nedostavěný hřbitov připomíná je velká kamenná brána u vjezdu do areálu.

Zchátralé lesní divadlo

V lese u domova pro seniory v Krči, v ulici Zálesí jsou schovány betonové zbytky lesního divadlo, postaveného roku 1913 a zbořeného roku 1958.

Čechova čtvrť, Tylova čtvrť, Jiráskova Čtvrť

Tyto tři čtvrti ležící blízko sebe se rozkládají v Modřanech a Hodkovičkách. V Jiráskově čtvrti, mj. ulice jako Psohlavců, U Nás, Věkova, Ohnivcova, Aksamitova a třeba Talafúsova. Všechny názvy pocházejí z Jiráskových literárních děl.

Doporučujeme: