Panická ataka - záchvat paniky
Z dob covidu, karantén a on-line výuky začalo v naší společnosti nápadně přibývat nepříjemných psychických stavů u dospělých i dětí. Mezi ně patří i úzkost a s ní se občas pojí panická ataka. Pojďme si v krátkosti říci, jak jí poznáme a jak můžeme dotyčnému při atace pomoci.
Co je panická ataka?
Je to náhlý intenzivní pocit úzkosti nebo strachu a vnitřního neklidu. Člověku se špatně dýchá, třese se, je mu nevolno, buší mu srdce a někdy může mít i pocit ztráty kontroly nad vlastním tělem. Vyvolat ataku může stres, neobvyklá/nečekaná situace, bolestivé vzpomínky či úzkostné myšlenky. Když se dostaví záchvat úzkosti, lidé zažívají velký pocit bezmoci. Jsou přesvědčení, že vlivem panické ataky nemohou nic dělat, snaží se rychle vyhledat pomoc a schovat se někam do bezpečí. Většinou ataka trvá 5-30 minut.
Jak můžeme druhému v takové situaci pomoci?
Zkuste dotyčnému nabídnout pomoc a vzít ho do bezpečnějšího prostředí, ideálně kde nejsou další lidé, je tam klid, přítmí. Je potřeba, aby se člověk, který prožívá ataku, zklidnil a zpomalil dech. Můžete pomalu dýchat s ním se slovy „nádech“, „výdech“ nebo můžete použít dýchání do pytlíku. (jak znáte třeba z filmů, opravdu to funguje). Dejte mu čas a nespěchejte na něj. Začněte se s ním bavit o nějakém příjemném pozitivním tématu. Zůstaňte s ním dokud se jeho stav nezlepší a společně se dohodněte na tom, co bude dál dělat.
Záchvat paniky může potkat kohokoliv, rozhodně to není otázka slabosti, neschopnosti nebo přecitlivělosti! Pamatuj na to, že nikdy nevíš, kdy se to může stát třeba tobě nebo někomu, koho máš rád.
Tak buďme ohleduplní a citliví k lidem, kteří tyto stavy zažívají, prosím ♡.