
Pid
Lítačka – mobilní aplikace.
V mobilní aplikaci PID lítačka si pohodlně online koupíme jízdenku nebo kupón, nalezneme zde mapu zastávek a prodejních míst, vyhledáme si spoj, zjistíme si zde odjezdy, výluky, mimořádnosti a dopravní plány.
Jak fungují tarifní pásma?
Tarifní pásma v systému PID jsou popořadě rozdělené takto: P,0,B,1,2,3,4,5,6,7,8,9 nebo opačně 9,8,7,6,5,4,3,2,1,B,0,P. P,0,B – tarifní pásma na území Prahy. P – počítá se jako dvě tarifní pásma, všechny linky metra, tramvají, městských autobusů a trolejbusů, přívozů, vybrané železniční stanice v centru Prahy a lanovka na Petřín (pouze u některých typů jízdenek a kupónů) 0,B – zastávky příměstských autobusů na území Prahy. 1,2,3,4,5,6,7,8,9 – stanice a zastávky autobusů a vlaků ve Středočeském kraji.
Vždy je důležité si zjistit v jakém tarifním pásmu je zastávka, z a do které jedeme.
Tato informace se vždy vyskytuje na jízdním řádu. Pokud například pojedu ze zastávky Mnichovo Hradiště, nám. v tarifním pásmu 9 do zastávky Mladá Boleslav, U Sportu v tarifním pásmu 7, pojedu přes 3 pásma, takže si kupuji třípásmovou jízdenku.
Vyplatí se kupón?
Když každý školní den budeme dojíždět přes tři pásma do a ze školy bude nás stát jízdenka 7Kč, za den 14Kč, což by za leden 2022 (21 školních dnů) činilo 294Kč. Kdybychom si koupili měsíční kupón za 218Kč, ušetříme 76Kč. Na první čtvrtletí 2022 (leden, únor, březen: 59 školních dnů) vynaložíme na jízdenkách 826Kč.
Při koupi čtvrtletního kupónu za 562Kč ušetříme 264Kč. Za celý rok 2022 (201 školních dnů) za jízdenky utratíme 2814Kč (v případě že budeme jezdit jenom z a do školy), při pořízení ročního kupónu za 2078Kč ušetříme 736Kč (kdybychom kupón využívali i o prázdninách, například k dojezdu na brigádu, třeba každý všední den, můžeme ušetřit i 1324Kč)
A co když pojedu do Prahy?
Například budeme chtít jet autobusem ze zastávky Mladá Boleslav, U Sportu v pásmu 7 na zastávku Praha, Černý Most v pásmu 0 a potom třeba pokračovat metrem na Můstek v pásmu P. Z Boleslavi na Černý Most je to dohromady 9 pásem (7,6,5,4,3,2,1,B,0).
Pokud máme například předplacený kupón na 2 pásma, můžeme ho využít a stačí nám dokoupit jízdenku na 7 pásem.
Ideální je, si ji koupit v mobilní aplikaci PID lítačka a rovnou nastavit její čas aktivace na určitý spoj. Na pražskou MHD (pásmo P) platí zlevněná verze jízdenky pouze pro seniory (65–70 let), proto si budeme muset pořídit plnocennou jízdenku:
30Kč–30minut,
40Kč–90minut,
120Kč–1den(zahrnuta i lanovka na Petřín).
Pokud bychom jeli za plnocennou jízdenku, stačí si přičíst dvě pásma navíc (7,6,5,4,3,2,1,B,0,P (počítá se jako dvě pásma)) a nebudeme si muset kupovat jízdenku na pražskou MHD a i ušetříme.
Kde si pořídit a jak platit?
Jednotlivé jízdné – u řidiče (hotově, nebo platební kartou); v aplikaci PID lítačka; na prodejních místech Českých drah ve Středočeském kraji. Dlouhodobé jízdné – v aplikaci PID lítačka; na prodejních místech Českých drah ve Středočeském kraji. Lítačka – v aplikaci PID lítačka; na vybraných prodejních místech Českých drah (Mladá Boleslav město, Nymburk). Mapa prodejních míst: pid.cz/kontakty/prodejni-mista.
Autor: Filip Veselý
