
Moře a oceány - ropa
Minule jsme si něco pověděli o plastu, který znečišťuje oceány. Dnes se budeme zabývat ropou, jejíž úniky působí velké ekologické katastrofy. Za posledních 10 let došlo k více než 60 nehodám, které způsobily únik přibližně 164 000 tun ropy do moří a oceánů.
Ropa vznikla rozkladem živočišných a rostlinných zbytků. Protože má menší hustotu než slaná voda, zůstává na hladině, kde vytváří tenkou vrstvu. Následně se lepí na srst nebo peří mořských živočichů a ti pak umírají na podchlazení nebo se otráví konzumací potravy zasažené ropou.
V minulosti existovaly oblasti, kde ropa přirozeně vyvěrala na povrch. Dnes je ropa získávána pomocí ropných vrtů. Vrtné plošiny jsou i na mořích, kde v případě havárie může uniknout velké množství ropy a způsobit ekologickou katastrofu. I havárie tankerů převážejících ropu vytvářejí téměř každý rok velké ropné skvrny. K největšímu úmyslnému úniku ropy došlo v roce 1991 v Kuvajtu, když vojenské jednotky vypustily zásobníky ropy. Do oceánu bylo tehdy vypuštěno přibližně 330 000 000 galonů ropy (1 galon = 3,7 l). Roku 2010 došlo následkem exploze k potopení vrtné plošiny Deepwater Horizon. Vrt v Mexickém zálivu však zůstal otevřen a do oceánu vyteklo přibližně 180 000 000 l ropy. Tato havárie způsobila největší zamoření ropou v historii USA.
V případě ropné havárie se ropa z povrchu vodní hladiny sbírá pomocí hladinových sběračů a norných stěn. Z pobřeží se odstraňuje posypáním sorbenty a odtěžením zasažené horniny. Zasažené území se z ropné havárie vzpamatovává několik let dle rozsahu zasažení.
Ropa je pro lidstvo velmi důležitá, proto nevidím řešení v zákazu její těžby a přepravy po moři, ale je třeba dbát na větší bezpečnost. Využíváním nejmodernějších technologií a respektováním bezpečnostních pravidel můžeme těmto katastrofám alespoň částečně předcházet.

