< Zpět na stránku novin

Tajemství Černobylu

 

Černobyl, velká známá havárie, která postihla mnoho lidí a přírodu samotnou.

Jak se to vlastně stalo?

Byl to normální den jako každý jiný, bohužel se v reaktoru RBMK-1000 zvýšil tlak při testování výkonu. Bylo to způsobené tím, že regulační tyče, které měly zabránit přehřátí a zchladit ho, měly hroty z grafitu, a kvůli tomu se ve třetině reaktoru zasekly a nebylo možné je zdvihnout a to podpořilo výbuch reaktoru.

Po výbuchu byli svoláni hasiči z okolí, nikdo bohužel nevěděl, do čeho jdou. Hasiči byli po zásahu převezeni do moskevské nemocnice, kde později všichni umřeli. Na jejich památku a poctu postavili pro všechny pomník.

Potom, co se zjistilo, že pod reaktorem teče voda, která by mohla odbouchnout další reaktory, což by způsobilo hrozbu světa, svolali tři dobrovolníky. Bylo jim řečeno, že pokud umřou, tak umřou pro celý svět. Měli za úkol najít zdroj vody a zablokovat ho. Zdroj vody našli a zázračně nikdo z nich neumřel na následky radiace.

Třicet šest hodin po havárii se začali lidé evakuovat, byli přesídleni na území Běloruska, Ruska nebo na Ukrajinu 30 km od reaktoru. Dodnes to je pro několik bývalých obyvatel velký šok, když je odváželi z vlastních domovů.

Přes reaktor č. 4 se začal stavět sarkofág na zmírnění radiace v okolí. Bohužel při stavbě prvního sarkofágu se zřítil vrtulník, říká se, že pilot byl oslněn sluncem a nevšiml si jeřábu, za který se zahákl a zřítil se do reaktoru. Pilot a ostatní, co byli ve vrtulníku, byli považovani za mrtvé.

Místa způsobená radiací a výbuchem reaktoru

Díky této explozi vznikl i známý červený les, jehož koruny mají rudou barvu, kvůli radioktivnímu oblaku, který les pohltil.

Po výbuchu v ruinách reaktoru vznikla z rozteklého jaderného paliva a silné dávky radiace tzv. sloní noha (na obrázku). Jedná se o zapovězené místo, a pokud se k němu až moc přiblížíte, je vám dána poslední minuta života, a to doslova.

Doporučujeme: