
Jolly Body English - rozhovor s paní učitelkou Janou Bártovou
Na naši školu jste přinesla výuku angličtiny metodou Jolly Phonics. Můžete nám ji nějak představit?
Jolly Phonics je uznávaná metoda, která se používá k výuce dětí v anglicky mluvících zemích. Je úžasná v tom, že učí děti správně poslouchat a zapsat angličtinu. Dlouho se říkalo, že Angličané jinak píší a jinak čtou, a právě Jolly Phonics ukazuje, že psaný projev v angličtině má svá pravidla. Postupně se rozšiřuje do mnoha škol ve Velké Británii a úplně ovládla školy v Austrálii a na Novém Zélandě.
V čem je tato metoda jiná?
Angličtina se začíná vyučovat od hlásek. Pro české děti, je to běžný způsob, v Anglii je to nové, dlouho se vyučuje 'tradičním způsobem' - učí se slova nazpaměť.
Jakou máte zpětnou vazbu od dětí na tuto metodu?
Mám kladné ohlasy nejen od dětí, ale i od učitelů, že se jim pomocí této metody dobře učí a hlavně, že se i oni naučili mnoho nového.
V 1. - 5. ročníku se vyučuje metodou Jolly Body English, jedná se o nějakou inovaci Jolly Phonics, nebo jde jen o jiný název?
Mi se tato metoda moc zalíbila, ale uvědomila jsem si, že ji potřebuji přizpůsobit pro naše české žáky, kteří nemluví plynně anglicky. Tak vzniklo Jolly Body English, které pomáhá českým dětem naučit se správně vyslovovat a zapisovat anglická slova. Také jsem rozšířila o 'Body English', který pomocí pohybu pomáhá zapamatovat si anglickou gramatiku. Děti pohyb v hodinách potřebují, tak se spojí potřebné s užitečným:)
Doslechli jsme se, že jste pracovala na novém pracovním sešitu do angličtiny, můžete nám o té práci něco sdělit? Co vás přimělo k takovému rozhodnutí a jak dlouho ta práce trvala?
K rozhodnutí vytvořit si vlastní pracovní sešity mě přivedla nespokojenost s učebnicemi, které mi byly nabízeny. Ráda hledám nové přístupy a dívám se na věci z jiného úhlu. Začala jsem v roce 2015, kdy jsem byla na školení Jolly Phonics nejprve v Ostravě, pak v Londýně. Práce ještě nekončila, neustále něco opravuji či inovuji. Tato metoda mě úplně pohltila a neustále mi nabízí nové možnosti.
A jak jste spokojená s výsledkem své práce?
Ano jsem. Moc mi tyto pracovní sešity pomohly při on-line výuce. Mám svůj systém a řád. Věřím, že může být dobrým pomocníkem i pro jiné vyučující.
Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho spokojených žáků a úspěchy v další práci.
Niky Rakušanová a Ondra Přibyl

