< Zpět na stránku novin

Zajímavosti o koních

 

Jsem velkou milovnicí koní a jednou bych chtěla být úspěšnou jezdkyní. Ale největším přáním je mít vlastního koně, a tak jsem se zeptala chuchelské trenérky Veroniky na pár věcí, které mě zajímají.

Když člověk chce být úspěšným jezdcem, kdy by měl začít?

Věková hranice úplně neexistuje, čím dříve tím lépe. Každopádně stejně nejvíc záleží na tom, jaké má člověk odhodlání a možnosti. Ježdění na koni není úplně nejlevnější sportovní aktivita a vyžaduje spoustu času strávených u koní.

Když si chceš pořídit koně, od jakého věku je to nejlepší?

Pořízením koně si nekupujeme věc, ale živého tvora, o kterého je potřeba se postarat. Člověk si musí s pořízením koně mnohé uvědomit. Vlastního koně, poníka mají i děti. Záleží asi nejvíce na finanční situace a časových možností.

S čím musíte počítat, když si koně koupíte?

Jak jsme již psala je důležité si uvědomit, že s pořízením koníka si nepořizujeme jen spoustu radosti, ale i starostí. O koníka musíme pečovat každý den. Než si koníka koupíme, je důležité si uvědomit, kterému jezdeckému sportu se chceme věnovat. Ne všechna plemena jsou vhodná na všechny jezdecké aktivity.

Jaký je rozdíl mezi dostihovým, drezurním a parkurovým koněm?

Do různých disciplín si lidi vybírají k tomu vhodné koně. Dostihový kůň musí být atlet. Jemnější konstrukce na lehké noze. Koně pro dostih se šlechtí pro rychlost a výdrž. Nejčastěji vidíme na dráze A1/1-Anglické plnokrevníky. Pro drezuru se šlechtí koně především s prostornými chody a dobrou mechanikou pohybu. Parkurový jezdci ocení především spolehlivé koně, kteří mají ke skákání předpoklady po předcích. Vždy to tak nemusí být. I koně například A1/1 vidím na parkurových i drezurních závodech a vedou si skvěle.

Sofia Hošková

Doporučujeme: