Moje domácí samostudium
Už se téměř dva měsíce učíme doma z důvodu výjimečného stavu v naší republice.
Výhodou i nevýhodou domácího učení je samostatnost. Naučila jsem se hodně věcí zvládat sama. Organizuji si učení i odesílání zadaných úkolů. Ale občas nějaký úkol také přehlédnu, například když je zadaný v prezentaci nebo v jiném souboru.
Nejvíc se mi daří plnit úkoly, které jsou zadané jasně a jednoznačně. Výborné je, když má učitel v učení i úkolech systém, kterému rozumím a vždy vím, co od něho čekat. Občas se mi nepodaří dodržet svůj časový plán a někdy se musím zase přizpůsobovat rozhodnutí rodičů, např. když jedeme na chatu, kde není wifi.
Potíže s učením řeším většinou s rodiči nebo učiteli. Rodiče mi dokáží poradit skoro se vším, protože sami jsou také učitelé. Se svými učiteli komunikuji přes email, tak jim posílám úkoly i dotazy.
Za dobu domácího vyučování jsem se naučila lépe používat počítač a telefon. Více se orientuji v programu Powerpoint, Word a Excel. Aplikace v telefonu mi pomáhají i při komunikaci se spolužáky. Jsem ráda, že mám s nimi stále kontakt.
V tom, jak se umím učit, si myslím, že jsem se příliš nezlepšila ani nezhoršila. Učím se stejným stylem jako dříve. Co by mi pomohlo, abych učení zvládala snáze? Asi jasnější a promyšlenější zadávání úkolů. Protože vidím, že v tom jsou mezi učiteli velké rozdíly. Někdy hledám odpovědi na zaslané otázky všude jinde než v přiložených prezentacích a souborech, protože tam zkrátka nejsou. V tomto případě se mi špatně pracuje a zabere to mnoho času.
Nejpříjemnější úkoly z českého jazyka jsou pro mne úkoly z mluvnice.
Myslím, že jsem se této situaci celkem přizpůsobila, přesto bych se už velmi ráda vrátila do školy. Nejenom proto, že učením doma strávím mnohem více času, ale chybí mi i učitelé, spolužáci a dřívější normální život. Proto se už moc těším do devítky.