< Zpět na stránku novin

Vánoce ve světe

 

ZAJÍMÁ VÁS JAK SE SLAVÍ VÁNOCE V CIZINĚ?

Super, pojďte si přečíst pár článků o tom, jak se slaví Vánoce například v Anglii, USA, Německu, Francii nebo Japonsku.

JAK SE SLAVÍ VÁNOCE V ANGLII?

Anglické Vánoce patří k jedněm z nejznámějších. Dárky nosí Otec Vánoc, a ten dává dárky dětem do punčoch, které si děti zavěsí nad krb nebo také do povlaků od polštářů pověšených na rohu postele. Děti dávají dopisy pro Otce Vánoc do krbu, odtud totiž dopisy doputují až za Otcem Vánoc, který sídlí na Severním pólu. Dárky rozbalují 25. prosince ráno, poté se pořádá slavnostní hostina a rodiny se scházejí dohromady. K obědu (slavnostní hostina) se připravuje krocan s kaštanovou nádivkou a zeleninovou nebo jinou omáčkou, jako dezert se připravují různé koláče polévané brandy, pudingy a zákusky plněné kandovaným ovocem.

JAK SE SLAVÍ VÁNOCE V USA?

V USA roznáší dárky Santa Claus. Na velkých saních přilétá v noci na 25. prosince se soby a s pytlem plným dárků a spouští se komínem do domácností. Na krb pro něj děti, které čekají na dárky, připravují sušenky a mléko, někdy tu na sobíky čekají i mrkvičky. Dárky se rozbalují ráno 25. prosince. Pro Američany jsou Vánoce nejdůležitějším obdobím v roce, a proto na výzdobě nikdo nešetří. Ozdobené jsou nejen celé domy, ale i zahrady. K jídlu většinou dělají pečeného krocana s nádivkou a brusinkovou omáčkou, šunku, roastbeef a puding plněný švestkami, rozinkami, zázvorem či různými ořechy. Také se pečou jablečné, dýňové a mrkvové koláče a malé perníčky. 26. prosince je takzvaný Day after Christmas neboli den po Vánocích, kdy je volno a jezdí se na návštěvy.

JAK SE SLAVÍ VÁNOCE V NĚMECKU?

Německé Vánoce se moc neliší od těch našich. Dárky nosí takzvaný Christkind (Ježíšek). V některých částech nosí dárky Weihnachtsmann, (Vánoční muž) který má zrzavé vlasy a vousy, dlouhý plášť s kapucí a pohybuje se na větru. Úplně první ozdobený vánoční stromeček pochází právě z Německa, a tak není divu, že se tato tradice dochovala dodnes. Němci staví i dřevěné pyramidy. Na vrcholu je otáčivá vrtule, která se pohybuje pomocí zapálených svíček. Na štědrovečerní večeři dělají hodně pokrmů z ryb. Nejoblíbenějším jídlem je však husa nebo kachna s červeným zelím a bramborovým knedlíkem, jablky a slaninou. Jako zákusek se podává jablečný závin se šlehačkou a kompotovanými třešněmi. V některých domácnostech můžeme najít i cukroví jako u nás. Tradiční je i vánoční štola nebo perníčkové koláčky.

JAK SE SLAVÍ VÁNOCE VE FRANCII?

Dárky tady nosí takzvaný Pere Noël (Otec Vánoc). Je to starší muž s plnovousem. Dárky dává stejně jako u nás pod ozdobený stromeček. Tradicí jsou velké vánoční trhy, kde si můžete koupit různé dekorace, svíčky nebo hračky. Francouzi mají velice výraznou výzdobu. Používají hlavně hodně barev a světýlek. Hlavním chodem je vánoční krůta a zákusek, takzvané vánoční poleno. Jedná se o dezert polévaný čokoládou ve tvaru polínka. Někdy se používá i zmrzlina.

JAK SE SLAVÍ VÁNOCE V JAPONSKU?

Japonci převzali nějaké vánoční zvyklosti od jiných kultur. Hlavně předávání dárků a psaní přáníček. Děti pro děti pořádají oslavy, kde se jim dává speciální dort ozdobený stromečky a jinými vánočními vzory. Zamilované páry zde chodí na procházky do města, a potom jdou na večeři, kde si předávají malé dárky. Jejich tradicí je, že na Vánoce chodí na jídlo do fastfoodu. Hlavním jídlem je smažené kuře z KFC. Někdy je lepší udělat si rezervaci i několik týdnů dopředu.

A jak slavíte Vánoce vy? Napište nám do redakce! Dokážete si představit, že byste Štědrý večer strávili například na I. P. Pavlova v restauraci KFC? Věřím, že by se v naší škole našli tací, kteří by to ocenili. Já si však takové Vánoce nedovedu představit. Na Vánocích mám totiž ráda tu pohodu, to že jsem doma s nejbližšími a užíváme si klid s rodinou. Navíc miluji kapra, který u nás nikdy nechybí na štědrovečerním stole, takže já bych rozhodně za kuře z KFC neměnila.

CUKROVÍ

Pečení cukroví patří k jedné z nejrozšířenějších tradic v mnoha zemích. Cukroví se dělalo přibližně už v 16. století. Dříve cukroví mělo jinou podobu než to dnešní. Byly to figurky z ovoce, které děti potom co si s nimi pohrály, snědly. Cukroví dříve bylo takovou ochranou pro rodinu a hospodářství před temnými silami. Typickým cukrovím byla vykrajovaná zvířata, která měla chránit živá zvířata v hospodářství. Cukroví vykrajované do kruhu bylo symbolem slunce a lidé ho věšeli na domy nebo na ovocné stromy. Cukroví pekli podle tradice pouze z vlastní úrody, a to symbolizovalo to, aby přišla v příštím roce vysoká úroda. Těsto se otíralo o stromy a zbylá voda z těsta se lila do krmení pro hovězí dobytek, aby nadále dobře dojil.

Cukroví v současné podobě se objevilo až v průběhu 19. století, patřilo ale pouze do bohatých domů. Dříve do cukroví přidávali vzácná koření. Chudší lidé pekli z toho co bylo k dispozici například i z pepře a česneku. Ale nejoblíbenějším cukrovím byly vždy karamely, ty byly součástí štědrovečerního stolu nebo vánočního stromečku. Cukroví také pekli z vánočkového těsta, to bylo připravováno přibližně do druhé světové války, později se začalo objevovat v Polsku. Častou přísadou v 19. století byl med, ve městech se objevovaly takzvané Medáky ze směsi medu, cukru, vajec, másla, mléka a hladké mouky, často se tato směs připravovala v podobě placek, ty se upekly a natíraly čokoládovou polevou. Objevovalo se i škvarkové cukroví. V druhé polovině 19. století se pekly takzvané zázvorky z polohrubé mouky, strouhaného zázvoru, cukru a vajec.

Po druhé světové válce cukroví začali připravovat i z dražších surovin, později se dalo zakoupit i v cukrárnách. Nejoblíbenější v Česku jsou vanilkové rohlíčky, linecké koláčky, kokosové kuličky nebo plněné košíčky.

Určitě i vy budete mít doma nějaké cukroví a kdyby jste žádné nestihli upéct, tak se můžete přijít podívat na naše dílny, kde se nějaké cukroví péct bude. Tak dávejte pozor až vám budou říkat, kdy se dílny budou konat a určitě se přijďte podívat a něco si vyrobit.

Autor: Karolína Bludská

Doporučujeme: