< Zpět na stránku novin

Velikonoční beránek

Velikonoce se blíží, a proto si povíme jak upéct velikonočního beránka. Začneme tím, že si dáme do jedné mísy cukr (jak uznáte za vhodné), dvě vejce a vanilkový cukr. Šleháme do pěny zhruba dvacet minut. Potom do mísy přidáme citronovou šťávu, ušlehaný sníh z pěti bílků, tři sta gramů hrubé mouky a lehce promícháme.

Jestli máme těsto hotové vymažeme si formu máslem a lehce vysypeme strouhankou, aby bylo těsto křupavější. Vylijeme těsto do formy, můžeme přidat dovnitř nějakou čokolád nebo rozinky. Dáme péct do předehřáté trouby na sto padesát stupňů a pečeme čtyřicet pět minut.

Poté beránka vyndáme z trouby a píchneme do něho špejli, když zůstane špejle suchá a nepřilepí se na ni těsto, beránek jo hotov.

Opatrně s ním zaklepeme, aby se odlepil od stěn formy a vyklopíme ho na prkénko. Beránka necháme vychladnout, a poté se dáme do zdobení. Posypeme ho moučkovým cukrem. Dáme si do hrnce vařit vodu a ve skleničce do hrnce vložíme kostičky čokolády. Vaříme dokud není čokoláda rozteklá. Vezměte si třeba špejli a beránka vizuálně dozdobíme. Můžeme obtáhnout uši nos a oči a přidat třeba kudrlinky. Nesmíme zapomenout na tradičná červenou mašli a tímto je náš beránek zcela hotov.

Skleněný pokoj je kniha autora Simona Mawera, podle níž byl natočen stejnojmenný film. Dílo pochází od autora inspirovaného dramatickými událostmi 20. století i zrodem ikonického architektonického skvostu – brněnské vily Tugendhat. Děj tohoto díla je poměrně složitý. Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Dílo moderní architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa. Rodinný život, jaký si Liesel vysnila, však netrvá dlouho. Viktor je Žid a Evropu čím dál víc zahaluje nacismus. Rodina se připravuje na odchod do exilu do Švýcarska. Další ranou je pro Liesel bolestné zjištění, že Viktor má poměr s mladou ženou Katou, jíž jako válečné uprchlici poskytli ve svém domě azyl. Liesel se silněji upíná ke své nejlepší přítelkyni Haně. A přestože Liesel cítí, že za jejich přátelstvím klíčí něco víc, brání se Haniným citům. V panice a zmatku, které provázejí německou invazi, Landauerovi za dramatických okolností prchají z Československa. Vila však zůstává a její příběh pokračuje.Díky Haně, která v Brně zůstala, pozorujeme osud Vily zblízka.

Film a knihu bych doporučila každému, koho jen trochu zajímá historie České republiky a nebo rád čte romány. Film jsem ještě neviděla, ale má na internetu dost kladné hodnocení, takže bude nejspíše dobrý.

Doporučujeme: