< Zpět na stránku novin

Ornitolog? Ptákolog? Birdwatcher!

V pondělí 12.11.2018 měl Vojta Hrabánek ze sekundy přednášku v Masarykově kulturním domě. Seznámil veřejnost se svým koníčkem: birdwatchingem - pozorováním a dokumentováním ptáků. Celé léto se svědomitě připravoval, vybíral fotky, sestavoval jejich prezentaci a komentáře k jednotlivým ptačím druhům. Nakreslil plakát, který mu v MEKUC vytiskli a vyvěsili po městě. Výtěžkem z přednášky 2 550 Kč chtěl přispět na nákup barevných i UV samolepek na skleněné plochy na chodbách gymnázia. Ty budou nalepeny na nejnebezpečnější skla. Líbil se mu nápad ochránit před nárazy do skel ptáky poletující a hnízdící kolem školy. Velká okna na chodbě školy a v učebnách biologie a fyziky ptáky totiž lákají nejvíc, protože se v nich odrážejí okolní vzrostlé stromy.

Během hodiny a čtvrt dokázal svým kultivovaným a vtipným projevem udržet pozornost posluchačů a představil 130 druhů ptáků. U obecenstva vyvolal dojem, že o ptácích ví úplně všechno. U každé fotografie se zastavil, ptačí druh pojmenoval a prozradil nějakou zajímavost z jeho života, lokalitu pořízení snímku nebo historku spjatou s focením. „To jste takhle na Krétě, je vedro na padnutí, nad hlavou vám krouží supi a vy z toho ještě máte radost!“ Orla označil za kinga.

Vojta je členem České společnosti ornitologické a poskytl nám malý rozhovor.

Řekni nám něco o sobě.

Jmenuji se Vojta Hrabánek, je mi dvanáct (skoro třináct :)), a pozorování zvířat a hlavně ptáků se věnuji od roku 2014.

Jaký je tvůj oblíbený předmět? Mám rád dějepis (protože na něj máme pana profesora Dvořáka) a biologii.

Co je to vlastně ornitologie? Ornitologie je věda, která se zabývá ptáky.

Jak ses k ní dostal ty?

K ptákům jsem se dostal při pozorování a poznávání na krmítku ve škole v přírodě, to mi bylo sedm.

Co ornitolog normálně dělá?

Ornitolog spíš ptáky zkoumá, já je pozoruji. Jsem jakýsi birdwatcher. Pozorujeme je takto: zjistíme, kde nějaký neobvyklý pták žije, s maminkou tam zajedeme, při troše štěstí ho najdeme nebo si na něj počkáme, vyfotíme ho a máme radost. Některé "úlovky" jsme ale získali naprostou náhodou. Stačí se naučit se koukat kolem sebe.

Už máš nějaké ornitologické úspěchy? Ceny žádné nemám, jako úspěchy prostě považuji, když se nám podaří nějakého vzácného ptáka hezky vyfotit. Ale na jaře jsem se zúčastnil Žákovské ornitologické konference a to bylo hodně zajímavé.

Čeho bys chtěl v ornitologii dosáhnout? Jediné, na co si vzpomínám, že bych chtěl, je konečně zdokumenovat dudka a pár dalších druhů, na které jsem zatím neměl štěstí.

Máš nějakou dobrou historku spojenou s tímto koníčkem? Jak jsem udělal zvuk, který vydává plachá žluva hajní a shora ze stromu se mi ozvala opravdová! Pak bohužel uletěla, ale ten samý den se nám stejně jednoho hezkého žluváka vyfotit podařilo. Taky bylo legrační, že jsme se mnohokrát brodili kopřivami, vstávali ve čtyři ráno, nechali se bodat komáry ve snaze vyfotit orla mořského (což se nám nakonec povedlo!), a pak jednou sedíme na balkoně a on nám kroužil nad domem!

Celkově se na pódiu pohyboval a mluvil tak, že to vypadalo, že o ptácích ví úplně všechno, že jejich pozorování je největší zábava, kterou můžete zažít a že Vojta nezná trému. Tleskáme jemu i mamince.

Doporučujeme: