< Zpět na stránku novin

Cestování - Brno a okolí

Dnešní, a vlastně můj poslední článek, budu věnovat druhému největšímu městu České republiky. A co se tady všechno nachází?

Ačkoli už jsem Brno malinko zmiňoval v minulých tipech na prázdniny, podle mě si Brno zaslouží samostatný článek. Začněme v centru města. Dominantou města bude nejspíš katedrála sv. Petra a Pavla, známá taky pod místním názvem Petrov (dokonce je podle ní i pojmenovaná místní rozhlasová stanice). Další důležitou a významnou památku pro Brno je samozřejmě hrad Špilberk. Založený byl už v druhé polovině 13. století. Z hradu je vyhlídka na město a okolo hradu se pak nachází park. Pokud vás zajímají kostely, v Brně si přijdete na své, protože kromě Petrova jich jen v centru totiž najdeme přes 10! Z těch nejzajímavějších bych uvedl kostel sv. Tomáše, kostel sv. Jakuba Staršího a kostel Nalezení sv. Kříže. Na Mendelově náměstí, hned pod pivovarem Starobrno, se nachází nejstarší a to augustiniánský klášter ze 14. století. Působil zde zakladatel genetiky Gregor Mendel. Za návštěvu ale stojí všechny. V centru ještě najdeme několik kaplí, kašen, divadel a hlavně spousty zajímavých budov.

Jak se dá čekat, památkami to v centru nekončí. I mimo ně máme spoustu zajímavého. Za městem se nachází místní památka UNESCO – Vila Tugendhat. Byla vystavěna v letech 1929 – 1930. Dále tady máme zoo a kus dál od ní se nachází Brněnská přehrada. Nebo taky zdejší automotodrom – Masarykův okruh. A to jsem zapomněl zmínit ještě výstaviště nebo muzeum Anthropos, ve kterém najdeme rozsáhlou expozici o vývoji a původu člověka. Brno má taky několik přírodních památek, například Mariánské údolí.

A co se nachází v okolí Brna? Třeba město Tišnov, ve kterém najdeme kostel sv. Václava a hlavně cisterciácké opatství Porta coeli. Další zajímavý a pro mě hezký klášter Rosa coeli se nachází v Dolních Kounicích. Kromě toho tady je ještě zajímavá kaple sv. Antonína. A další zajímavý klášter (benediktinský) najdeme v nedalekém Rajhradě. Za zmíňku stojí i město Slavkov u Brna, kde najdeme místní zámek známý pod názvem Austerlitz. V Kralicích se tiskla před 400 lety Bible kralická (a jednu stránku si i dnes můžete sami vytisknout). Žuráň je významný kopec na území vesnice Podolí u Brna, odkud velel Napoleon při bitvě u Slavkova. Samotné Podolí u Brna také stojí za krátkou návštěvu, ačkoli je to klasická vesnice, na mě působí takovým zvláštním dojmem a atmosférou. Okolí Brna uzavřeme městem Šlapanice, kam se dostanete z Brna trolejbusem. Tady máme především krásné historické náměstí.

Vzhledem k tomu, že prázdniny už jsou skoro tady, přidám pár tipů na prázdniny. :-)

Jaroměřice nad Rokytnou

Město je slavné především svým barokním zámkem a svým rozsáhlým zámeckým parkem. Dále tady najdeme kostel sv. Markéty a kapli sv. Josef.

Ledeč nad Sázavou

Městečko okolo Sázavy. Máme tady kostel sv. Petra a Pavla a především zdejší dominantu – hrad. Na hradě je umístěno místní muzeum Jaroslava Foglara, kde zažijte opravdu nečekaný zážitek.

Roudnice nad Labem

Další krásné město. Co je tady zajímavého? Klášter kapucínů, zajímavý zámek, několik kostelů (dominantním bude asi kostel Narození Panny Marie), kamenná věž Hláska, augustiniánský klášter, místní zvonice, nebo taky Kratochvílova rozhledna. Nedaleko odsud je i slavná hora Říp.

Praha

Za zážitky nemusíte daleko, Praha je plná krásných památek. Třeba v centru Prahy najdete kromě všem známých památek také spousty zajímavých uliček. Na zajímavé památky narazíte i na samotném okraji Prahy. Třeba v Bohnicích (ano, jmenuje se tak i část Prahy, ne jenom psychiatrická léčebna) je stará část s kostelem sv. Petra a Pavla, zámkem a několika zajímavými budovami. Nesmím taky zapomenout na zdejší Bohnický hřbitov, opředený děsivými pověstmi. Jak bude působit na vás, už musíte zjistit sami.

No, a tímto končí můj nejspíše poslední článek o cestování. Doufám, že za tu dobu jsem aspoň někomu dal zajímavý tip na návštěvu nějakého místa v Česku.

Doporučujeme: