
Barvení vajíček na Velikonoce
Dříve se vajíčka zdobila pouze přírodními barvami. Mezi nejznámější patří například barvení pomocí cibulových slupek. Jedná se o techniku nenáročnou a cenově dostupnou. Pokud jste ji ještě nikdy nezkoušeli, nezoufejte. Máme pro vás praktický návod, jak na to!
Co budete k barvení vajec cibulí potřebovat? Vajíčka, dva pytlíky cibulových slupek, špetku soli, silonové punčochy, nit, hrnec a dekorativní lístky. Vajíčka nejprve omyjte, pomocí jaru nebo octu odmasťte a pořádně osušte. Vsuňte je do silonové punčochy a z obou stran ozdobte lístky nejrůznějších rostlin. Punčochu co nejvíce utáhněte , ale dávejte si pozor, aby se vám lístky nepohnuly, a zajistěte ji nití.
Slupky od cibule nasypte do hrnce a zalijte vodou. Vajíčka musí být potopená. Vodu trochu osolíme, aby vám vajíčka nepopraskala. Vejce vkládejte opatrně do vroucí vody. Dávejte si pozor, aby se vajíčka vzájemně nedotýkala. Vařte deset až dvanáct minut a jednou nebo dvakrát je otočte, aby nevznikly skvrny.
Nálev nechte vychladnout a ideálně vložte na noc do lednice - vejce se tak obarví lépe. Poté je vyndejte z vody a opatrně odstraňte silonovou ponožku. Dávejte si pozor, protože mokrá barva se snadno setře. Vajíčka jen lehce osušte ručníkem a nechejte úplně zaschnout. Na závěr je potřete slaninou nebo máslem, aby se krásně leskla a nechte zaschnout.
Pokud si přejete jednobarevná vejce určená k dalšímu zdobení, musíte postup trochu upravit. Dejte vařit cibulové slupky a po deseti minutách je sceďte a vajíčka ve zbyle vodě obarvěte. Slupky se vyndávají proto, protože by se jinak na skořápku nalepily a vytvořily nepěkné fleky. Můžete si vytvořit také cibulové mramorování. Cibulové slupky natrhejte na co nejmenší kousky a s pomocí vody je opatrně nalepte na vajíčko. To potom opatrně zasuňte do silonové ponožky a vařte stejně jako vajíčka s rostlinnými potisky.