< Zpět na stránku novin

Kryptozoologie

 

V tomto poněkud neobvyklém názvu můžeme rozpoznat dvě slova, která nám pomohou určit, o co se jedná - krypto, krypta - něco tajemného, a zoologie - věda o zvířatech. Je to obor zkoumající živočichy, jejichž existence není vědecky prokazatelná.

O existenci tajemných živočichů víme např. z vyprávění domorodých kmenů. Tato svědectví pocházejí především z Jižní Ameriky, Asie nebo z Austrálie. Tajemní živočichové se nazývají kryptidi. Jako kryptid může být nazýván tvor, který není v dané oblasti vědecky prokázán, ale mimo tuto oblast jde o běžného živočicha (např. velké kočkovité šelmy na Britských ostrovech), nebo tvor, který je v té oblasti považován za vyhynulého, ale i přesto jsou hlášeny jeho spatření (např. vakovlk tasmánský v Austrálii - na obrázku). Okapi (blízký příbuzný žiraf) byl dlouho považován za fiktivního tvora.

Do Jižní Ameriky se vydalo a stále vydává mnoho výprav s cílem prozkoumat Stolovou horu, o níž místní indiáni tvrdí, že na ní viděli velké, dinosaurům podobné tvory. Spekuluje se o tom, že na velkém prostranství, jež vrchol této hory skýtá, mohli přežít někteří zástupci dinosaurů. Právě o jedné z těchto výprav vypráví kniha Arthura Conana Doyla - Ztracený svět.

Určitě jste už slyšeli o pověstném himalájském hominidovi, zvaném yetti. Ale pověstní hominidi nežijí jen v takto neobydlených oblastech. Některá svědectví z USA mluví o tzv. bigfootovi. Ovšem pravděpodobnost, že skutečně žije, není vysoká. Mluví se také o hominidovi zvaném Yowie z Austrálie.

I Evropa má své kryptidy, z nichž nejznámější je asi Tatzelwurm, údajně červ žijící v Alpách v Rakousku, jehož popis spíše než červa připomíná obojživelníka nebo plaza.

Doporučujeme: