< Zpět na stránku novin

Ze života slonů I.

Chovateli Zoo Praha jsme položili pár otázek ohledně chovu slonů:

Jak vlastně slon spí a jak dlouho?

Slon spí nenormální způsobem a to takovým, že nedokáže spát dlouho vkuse. Dospělý slon spí vestoje nebo na boku, ve stoje spí, když si není jistý a necítí se úplně v bezpečí. Když už je zvyklý, spí na boku. Spí například 1 hodinu a pak se vzbudí a zhruba dvacet minut chodí či stojí a kouká. Dospělý slon toho přes noc moc nenaspí, průměrná délka sloního spánku se pohybuje okolo tří až čtyř hodin, zatímco sloní mládě naspí více hodin a spí častěji.

Jak vypadá běžný den slona ?

Sloní den začíná snídaní okolo desáté hodiny, kdy dostanou slámu, větve a za odměnu někdy i jablka. Po vydatné snídani se slon pohybuje, či stojí a dalo by se říct že v podstatě čeká na další pokrm. Celý den má možnost si vzít trávu, větvičky, nebo zbylou slámu ze snídaně. Když slon nemá co dělat, což se stává většinou dlouho po obědě, když čeká na večeři, dělá různé pohyby, které ho baví a opakuje je stále dokola. Vypadá to jakoby tancoval. Toto se mimo jiné stává i v případě, když má slon malý výběh a nemůže ani popoběhnout.

Jaké jsou rozdíly v chovu slona indického a afrického?

Rozdíly nejsou skoro žádné, až na to, že slon indický potřebuje stálý přístup k vodě, aby se mohl opláchnout napít a vykoupat. Tato stálá voda by měla být něco jako bazének, do kterého se vejde celý dospělý slon. Slon africký žere stejnou potravu, ale zkonzumuje jí o trochu více. V pražské Zoo vyjde za celý den pro jednoho slona rozpočet za stravu 375,-Kč zatímco u slona afrického by to mohlo přesáhnout 450,-Kč.

V projektovém týdnu jsme v rámci našeho projektu s názvem "Ze ZOO aneb Mámo, já chci slona" měli příležitost navštívit zákulisí pavilonu slonů a udělat rozhovor s ošetřovateli. A tak vám přináším pár zajímavých otázek a odpovědí.

1. Je vhodné chovat slona samotného nebo spíše ve skupině?

Pro slona je lepší, když má nějaké kamarády, protože slon je sociální zvíře a i v přírodě samice se slůňaty mají nějakou vůdkyni a ta je drží ve skupině a dodává jim pocit bezpečí.

2. Jak často by se měl slon mýt?

Slon se myje každý den ráno vysokotlakou vodou, a když vyzbyde čas, tak se i kartáčuje ocelovými kartáči. Nutno dodat, že ho to nebolí, čistí mu to kůži. Také se šampónuje šampónem na koně. Nebo zde mají i bazén, takže se mohou vykoupat i v něm, záleží, jak se ošetřovatelé rozhodnou, jak je umyjí. Každý den se je snažíme alespoň umýt vysokotlakou vodou.

3. Potřebujeme k chovu slonů nějaké speciální nářadí?

Třeba na sloní pedikúru se používají kopytní nože, stejné jako u koňů. Nebo také se neobejdeme bez různých druhů pilníků a rašplí. Možná to zní divně, ale také používáme obyčejnou pásovou brusku, která se dá sehnat v každém hobby obchodě, ale pro nás má více využití. Obrušujeme s ní přerostlou kůži na hlavě, ale také kopyta.

foto: Papoušek Jirka SEXTA
foto: Jiří Papoušek

Doporučujeme: