
Požární prevence a výuka ve školách Euroinstitut
"Vzhledem k tomu, že školy a školská zařízení přejímají odpovědnost i za žáky a jimi způsobenou škodu, je nutné věnovat v oblasti požární ochrany zvýšenou pozornost zejména při školení zaměstnanců, žáků a kontrole dodržování protipožárních předpisů,"
takové je suché konstatování z webu ministerstva školství. Co to pro nás znamená prakticky? Máte to rozvedeno i na školním Facebooku a pravidelně to probíráme při výuce.
Z hlediska požární ochrany (PO) je při výuce provozovatelem činnosti pan učitel nebo paní učitelka. Ten nás pak seznamuje požárními a poplachovými směrnicemi a požárním řádem. Požární řád říká, co se smí a co ne.
Tady aspoň pár zásad:
- po výuce musí být třída v "požárně nezávadném stavu", tedy vše musí být vypnuto
- únikové cesty označené zelenými šipkami musí být vždy volné a průchozí
- odpovědnost učitele je i za snahu uhasit případný požár
- musí umět ovládat hasicí přístroje
- na postižené žáky se pak nahlíží jako na osoby se sníženou pohyblivostí či schopností orientace
Žákovské povinnosti v oblasti požární ochrany vycházejí ze školního řádu. V Euroinstitut navíc probíhá vlastní výchovná činnost v oblasti požární ochrany. Součástí našeho programu jsou výuková videa a také obrazové materiály. Jde nejen o informace žákům, ale zejména výukový a preventivně výchovný charakter. Puzzle a omalovánky s tématikou preventivného programu slouží ke snadnějšímu pochopení jednotlivých témat z oblasti požární ochrany:
- nauč se přivolat pomoc
- co dělat, když na mě hoří oblečení
- zásady první pomoci při popáleninách
- co je to varovný signál a co dělat, když jej uslyším
jsou obsahově i metodicky přizpůsobena kategorii žáků s mentálním postižením. A pokud posloucháte i naše rozhlasové vysílání pro školy, určitě si pamatujete i tato témata.