< Zpět na stránku novin
ilustrace: Rajchlová Alžběta absolvent

Proč bráníme školní bufet?

 

Nebo také proč bojujeme proti pamlskové vyhlášce? Vyhláška MŠMT, která omezuje prodej tzv. nezdravých potravin ve školách, začala platit letos v září. Od ledna 2017 končí přechodné období, v němž bylo možno stávající sortiment doprodat. Dále už lze prodávat pouze zboží, které vyhlášce vyhovuje.

Dalo by se říci, že je vše v pořádku. Většina z nás se přece chce stravovat zdravě. Ve škole se zdravá výživa a výchova k ní přímo předpokládá. Jenže skutečnost je jiná. Ve vyhlášce jsou stanoveny velmi přísné limity cukru, soli a tuků, které smějí být ve výrobcích přítomny. Tím se prodávaný sortiment omezuje o 80 až 90 % běžně prodávaného zboží. Zapovězena je většina běžného pečiva, množství mléčných výrobků, uzenin, limonád, prakticky všechny cukrovinky. Prodávat se nadále smí samozřejmě ovoce a zelenina a dále jen velmi omezený sortiment, např. minerálky, celozrnné pečivo, pár mléčných výrobků a minimum uzenin, zpravidla ty dražší. Tím vzniká velký problém pro živnostníky, kteří provozují školní bufety. S danými omezeními jim hrozí, že budou muset bufety z ekonomických důvodů uzavřít. Obdobně reagují provozovatelé potravinových a nápojových automatů. Vypovídají smlouvy a automaty ze škol mizí.

Praktický dopad vyhlášky je tedy opačný, než je její cíl. Žáci místo aby měli zdravější svačiny, tak si ve škole nebudou moci koupit nic. Omezení se týká pouze žáků plnících povinnou školní docházku. Bufety tedy mohou zůstat i bez omezení, ale jen v oddělených prostorách pro starší studenty. To bude nejspíše i případ naší školy.

Cílem naší snahy je zrušení či zmírnění limitů stanovených ve vyhlášce, aby mohl nejen náš bufet zůstat otevřen pro všechny žáky. O totéž se snaží i rodiče, kteří sepsali petici ministryni školství a ministrovi zdravotnictví. Tu mohou další rodiče podepisovat na serveru e-petice.cz. Samozřejmě je naší snahou i postupná úprava nabídky v bufetu směrem ke zdravějším svačinám.

Doporučujeme: