
Jak se slaví Vánoce ve světě
Všichni víme, že u nás dává dárky Ježíšek, v Americe Santa Claus nebo v Rusku Děda Mráz, ale kdo nosí dárky v ostatních zemí světa?
Koník Magi
Vzhledem k tomu, že Argentina leží na druhé straně polokoule, slaví tu Vánoce v horkém létě.
Dárky děti dostávají až večer 6. ledna od koníka Magiho, pro něhož je nutné připravit přede dveře misku s vodou a seno – čeká ho totiž ještě dlouhá cesta za Ježíškem do Betléma.
Nadílka ukrytá ve džbánu
Dárečky a sladkosti dávají Mexičané do velkého zdobeného hliněného džbánu na vodu – pinty, který visí ze stropu.
Nadílka začíná 24. prosince o půlnoci, kdy se do jesliček položí figurka dítěte. Potom si děti zapálí svíčky a v doprovodu celé rodiny postupně procházejí domem, kde za zpěvu koledy klepou na všechny dveře, které jsou ovšem zamčené.
Otevřená je pouze místnost, v níž je zavěšena nazdobená nádoba. Aby se děti dostaly k nadílce, musí na ni tlouct dřevěnými hůlkami, dokud ji nerozbijí. Z cukrovinek a drobných dárků si pak každý vybere, co chce, protože dárky nejsou nijak označeny. Rychlejší tedy vyhrává.
Divoké maškary
Poněkud netradiční vánoční zvyky mají v Kanadě v okolí Newfoundlandu. Rej masek vtrhne do domácnosti, tancuje, sní vánoční dort a pije. Protože se k sousedské zábavě přidávali bezdomovci a celá akce se často zvrtla, je v některých provinciích už zakázaná.
Vánoce v Africe
V Zimbabwe se Vánoce nazývají Kisimusi a slaví se 25. prosince. Dárky tu shánějí hlavně muži. Slavnostní hostinu tvoří kukuřičná kaše, chleba, marmeláda, čaj a cukr, v bohatších rodinách se peče koza.
Hodně barev
Filipínci si potrpí hlavně na stovky blikajících světýlek, která září nejen v nákupních centrech a na ulicích, ale i v samotných kostelech.
Ke slavnostnímu stolu usedají Filipínci až po půlnoční mši a chybět na něm nesmí tradiční pokrm adobo, což je vepřové s bramborem.
Ryba do akvária
Na Havaji by Santa Claus v třicetistupňovém vedru asi uvařil, a tak tu dárky připlouvají po moři na Vánoční lodi. K vánoční tradici patří i pořízení akvária s ozdobnou rybkou humu-humu-nuku-nuku-a-pua-a, což je česky ostenec běloskvrnný.