< Zpět na stránku novin
ilustrace: Michaela Trinity Mazná, 6.AG

Ladič

 

(pokračování ze strany 1)

Potom jsme se učili ladit jednotlivý intervaly, pomocí kterých se piano ladí, no a pak jsme se postupně učili pomocí těch intervalů naladit celej nástroj. Na konci jsme dělali maturitu, kdy jsme měli naladit celej klavír. A pak nás využívali k tomu, že jsme ladili klavíry, co byly na tý konzervatoři pro zrakově postižený.

Jak probíhá návštěva u klienta a samotné ladění? Tak to záleží na tom, jestli je ten klient soukromá osoba, nebo škola. Když přijdeme do školy, většinou už jsou to školy, který třeba ladíme dýl a ladíme je pravidelně; tak tam přijdeme, dohodneme se s nima, jaký nástroje naladíme, většinou jsou to všechny. No a přijdeme teda ráno do tý školy, nejlépe už v osm hodin, a začneme pracovat. Ono je nás ve firmě víc, máme čtyři ladiče, takže tam přijedou čtyři ladiči a začneme pracovat, každej samozřejmě v jiný třídě. Pak asi kolem jedné hodiny se v těch školách začíná učit a my musíme odejít. A to, co nestihneme, naladíme další den. Pak už jim jenom pošleme fakturu a oni to zaplatí. Hlavně jezdíme do škol, školy jsou naši hlavní zákazníci. No, a když ten zákazník je soukromá osoba a zavolá mi, dohodnem se na termínu, kdy to piano k němu přijdu naladit, já tam přijdu, tak se přivítáme, pozdravíme se a nejdřív já si to piano prohlídnu. On už teda dopředu zná ceny, protože já mu do telefonu říkám, kolik stojí ladění, aby ten člověk věděl, na co se má připravit. Takže když tam přijdu, tak si ten nástroj nejdřív otevřu, podívám se na něj a tomu zákazníkovi řeknu, co je potřeba udělat. Oni s tím většinou souhlasí, protože jim to dobře vysvětlím. No a pak začnu pracovat, většinou mi nabídnou kávu nebo čaj, někdy i něco dobrého na zub a pak už vlastně pracuju; a když to udělám, tak jim vždycky řeknu, aby si to piano vyzkoušeli. Oni se většinou stydí, takže si to piano nechtějí vyzkoušet. Pak mi zaplatí, my se rozloučíme a já jdu domů, nebo ještě na další práci.

Jací většinou bývají zákazníci? Nejrůznější lidi, od normálních, až pak jsou někdy takoví jako, takoví trošku blázniví, že někdy je s nima těžká domluva, mají zvláštní požadavky, třeba se i zvláštně chovaj. Zažil jsem už spoustu takových zajímavých situací. (smích) Někdy nebyli příjemní, teď si teda na žádnou nemůžu vzpomenout.

Co na pianech ještě kromě ladění děláš? Základní údržby, to teda vždycky dělám, ještě drobný opravy, třeba opravy mechanik. Kompletní opravy mechanik dělám, to jako jo. Potom výměny prasklých strun, to jsou běžný věci, který člověk musí dělat, bez toho se prostě ladič neobejde. Potom ještě intonaci klavíru, což je vlastně přizpůsobení nebo sjednocení zvuku toho nástroje v celém rozsahu anebo přizpůsobení zvuku tý konkrétní místnosti, ve který ten nástroj je umístěnej. A potom samozřejmě poradenství, prodej opravených nástrojů a prodej novejch nástrojů a tak.

Kam všude za zákazníky jezdíš? Doslova po celý republice. Dokonce i do Lucemburska, v Lucembursku mám zákazníka, ale často třeba jezdim do Ostravy, do Českých Budějovic, do Plzně a tak. A na Slovensko taky jezdíme ladit.

Kolik u tebe stojí naladit jedno piano? Vlastně ceny za ladění máme dvě. Jedna je cena za nástroj, kterej je pravidelně udržovanej a kterej není podladěnej, tak to stojí 800 korun, a pro školy máme slevu, to stojí 620 korun. A když ten nástroj není udržovanej a je hodně rozladěnej, to znamená, že se musí většinou ladit dvakrát po sobě, aby to drželo. Tomu se říká předladění, to je spíš jenom nanečisto. Třeba když je to hodně podladěný, tak se ten nástroj nejdřív vytáhne na správnou vejšku, to je těch 442 Hz, na tuhletu vejšku se dneska normálně ladí, a to se ten nástoj naladí, on si chviličku zvykne a pak se ten nástroj naladí načisto a to už pak drží. Ta cena za to předladění je 400 Kč a pro školy 350. Takže potom u normálního zákazníka cena za ty dvě ladění je 1200 Kč a ve škole je 970.

Zajímalo by mě ještě více, ale náš rozhovor už je i tak dost dlouhý, tudíž táta pověsí obraz a já zastavuji nahrávání.

Doporučujeme: