
Chorvatsko a nedávné balkánské dějiny
Chorvatsko je Čechy a Slováky, ale i Němci a Rakušany velmi oblíbené, snad kvůli relativní blízkosti nebo teplému Jaderskému moři. Víte ale jaká je za touto zemí historie?
Chorvatsko bylo součástí Jugoslávie od roku 1918 do roku 1991. Jugoslávie se skládala z mnoha samostatných zemí. Po pádu komunismu se rozhodly vyhlásit nezávislost hned tři země - Slovinsko, Chorvatsko a Makedonie. Ovšem cílem Slobodana Miloševiće, vůdce Jugoslávie v Srbsku a Černé hoře, byla velká a silná země. S odpojením Makedonie problém neměl, ale s odchodem Slovinska a Chorvatska už ano. Země se snažily osamostatnit hlavně kvůli náboženským a jazykovým odlišnostem, zatímco v Bosně převládají muslimové, v Chorvatsku katolíci a v Srbsku a Severní Makedonii zase víra pravoslavná.
Další zemí v rozpadajícím se státu byla Bosna a Hercegovina. Téměř polovinu tvořili bosenští muslimové, třetinu katoličtí Srbové a zbytek osidlovali Chorvaté, jednalo se tedy o hodně smíšený stát. Do nějaké doby spolu žily tyto národy pospolu. Ale potom se Srbové na území Bosny a Hercegoviny rozhodli odtrhnout.
Válka v Jugoslávii
Slobodan Milešović zaznamenal snahu o osamostatnění Srbů od Bosny a Hercegoviny, poslal tam svoji armádu, aby Srbům pomohl udržet si nově získané teritorium. Srbská vojska se rychle dostala až do hlavního města Bosny, Sarajeva. To mělo za následek zabití tisíce civilistů. Mezi civilisty hlavního města však nebyli jen lidé z Bosny, žili tam i Srbové a Chorvaté, ani ty ale armáda násilí neušetřila. Srbové jen dál eskalovali brutalitu po zemi. Vyšlo z toho etnické pročišťování zabraného území. Vypalovali domy, bosenské muže posílali do koncentračních táborů a ženy do vězení. Mezitím na Bosnu začalo útočit také Chorvatsko. Nastala tak velmi složitá situace, válka ve válce. Do války vstoupili Spojené národy a NATO, ale zasáhli radikálněji až velmi pozdě.
V roce 1994 Chorvatsko a Bosna a Hercegovina podepsali smlouvu o neútočení na sebe navzájem, aby se mohly společně spojit proti Srbům. Srbové pokračovali v utlačování a vyvražďování Bosňanů. V tomto okamžiku se Spojené státy americké rozhodly Bosně posílat zbraně, aby jí tak pomohly proti Srbsku v převaze. Roku 1995 Bosenská válka skončila, vzniklo tak státní uskupení zhruba takové, jaké známe dnes. Kosovo se od Srbska odpojilo roku 2008.
Během války v Bosně zemřelo mnoho civilistů nejen z řad Bosňanů, ale i všech ostatních zúčastněných národů. Srbové uskutečnili největší genocidu na evropském území od druhé světové války. Po válce obvinili 161 lidí z válečných zločinů, včetně Slobodana Milešoviće, který inicioval válku mezi Srbskem a Bosnou. Skončil ve vězení na doživotí kvůli zločinům proti lidskosti. Do dnešní doby se nacházejí a prozkoumávají masové hroby a odkrývají se další a další zaminovaná území.
V dnešní době spolu sousedící státy žijí v celku poklidně. Již zmíněné Kosovo je stále neuznávané mnoha zeměmi za samostatný stát, neuznávají ho například Rusko nebo Španělsko. Stále zde taky probíhají spory mezi smíšenými etniky na území Bosny a Hercegoviny.
