
Recenze filmu: IL BOEMO
V září tohoto roku byl uveden v kině životopisný film Il Boemo (IL BOEMO). Toto slovní spojení pocházející z italštiny znamená „Božský Čech „. Oslovení patřilo geniálnímu muži z Prahy, jenž se stal legendou, avšak upadl v zapomnění. Muž, jehož si i vážil samotný Wolfgang Amadeus Mozart. Muž, jenž vzešel na vrchol, jen aby se stal jedním z nejuznávanějších muzikantů své doby. Josef Mysliveček.
Těmito slovy se film propagoval, ale jaká je realita? Je film tak velkolepý, jak naznačuje propagace?
U tohoto filmu si musíme uvědomit hned několik věcí. Jedná se o životopisné dílo, jež je prokládáno dobovou hudbou z pera Josefa Myslivečka.
Od filmu nelze očekávat žádné akční a podobné scény. Jsou zde však velmi dobře rozpracované charaktery většiny postav a zachycení tehdejší doby.
Vše je natočeno velice autenticky, takže film v konečném důsledku doporučuji spíše kulturněji založeným osobám, posluchačům vážné hudby a lidem, jež zajímá historie.
Film začíná de facto koncem – Myslivečkovou smrtí. Pak se vracíme k začátku hudební kariéry Josefa Myslivečka v Itálii.
Josef Mysliveček, byl syn mlynáře. Narodil se v Praze společně se svým bratrem, jednovaječným dvojčetem. Vyučil se mlynářem, avšak po válce s Pruskem se přestěhoval do Itálie. Živil se jako muzikant a poté se stal učitelem hudby u tamní šlechtické rodiny.
Z děje více neprozradím, poněvadž pokud vás hodnocení filmu zaujme, sami se někdy na něj podíváte. Scény jsou zde přiměřeně dlouhé, aby vás zaujaly, ale přitom nenudily. Hudba a kostýmy jsou autentické, což filmu rozhodně přidává na atmosféře. Herecké obsazení je vynikající. To vše společně s úžasnými kulisami navozuje atmosféru pozdního baroka a postupně přechází do raného klasicismu. Herecké obsazení tvoří hlavně Češi a Italové. Josefa Myslivečka ztvárnil Vojtěch Dyk vskutku věrohodně. Co bych vytkl, je místy až moc rychlý spád na konci příběhu, kdy je Mysliveček nemocen jistou pohlavní chorobou. Film vřele doporučuji a myslím, že ten, kdo se na něj podívá, nebude litovat.
Vojta Hastík