
Kuba na sladko? Ano, to jsou Vánoce na Ukrajině
Ukrajina patří mezi pravoslavné země, tudíž se řídí juliánským kalendářem, oproti na českém území využívanému gregoriánskému kalendáři. Vánoce tedy Ukrajinci neslaví 24. prosince, ale až 7. ledna. K ukrajinským Vánocům nepatří rozdávání dárků pod stromečkem. Jen částečně je nahrazují dárečky, které Mikuláš dává dětem pod polštář či do bot za oknem v noci z 18. na 19. prosince a novoroční dárky.
O ukrajinských Vánocích jsme si povídali s Maksymem a Alinou z 9. C. Díky nim již víme, že …
Ukrajinská Sviata Vecheria (Svatá Večeře) se vyznačuje tím, že by měla obsahovat nejméně 12 pokrmů. Hlavní a první je kuťa. Je to sladká varianta českého kuby, připravuje se z pšenice nebo krupek, rýže, máku, medu, ořechů, rozinek apod. Nemůže chybět neslazený odvar ze sušeného ovoce - uzvar, boršč (z červené řepy a bez masa), malé žemle – pampušky, zelňačka, hrách, ryba studená i smažená, a holubce, zelné závitky plněné rýží. Podávají se také lívance, salát, pirožky a houby. Každý by měl ochutnat všech dvanáct jídel a na talíři by nemělo nic zůstat, aby se všichni ve zdraví dočkali dalšího Svatého večera. Večeře trvá dlouho, klidně i několik hodin. Po večeři jdou děti, převážně chlapci, koledovat. Jako první navštěvují svého kmotra a svou kmotru. Alina z 9. C nám vyprávěla, že v jejím městě Teresva chodily děti koledovat po ulicích v okolí a zastavily se v každém domě.
Zajímavostí je, že v době sovětské diktatury se Vánoce na Ukrajině slavit nemohly, pouze na západní Ukrajině se tradice dál dodržovala.