Jste silní a chytří? Hrajte kriket!
Naši školu navštívil Chris Pearce, trenér Kriketové akademie, se kterým jsme vedli poučný rozhovor (v angličtině). Dozvěděli jsme se například, jaký je rozdíl mezi kriketem a kroketem. Skupina odvážných jednotlivců z naší školy si tento sport dokonce vyzkoušela.
Kdy jste začal hrát kriket?
V 7 letech. Předtím jsem byl fotbalistou, ale kamarádi hráli kriket. Jednou mě pozvali a od té doby je mým cílem rozšířit kriket do všech koutů světa.
Proč jste se rozhodl přijet do ČR?
Studoval jsem ve Švédsku internacionální byznys a hledal pak práci, díky které bych mohl cestovat. Jednou z možností byla ČR. Nejdřív bylo mým plánem tu pracovat jeden rok, ale nakonec jsem tu už osm let.
Jaké to je pracovat s mladšími dětmi?
Je to rozhodně jiné, protože neumí moc anglicky jako ti starší, ale praxí jsem se přizpůsobil. Vy jste první škola, na které jsem mohl vést celou hodinu v angličtině, což je úžasné!
Proč jste se rozhodl propagovat kriket na školách?
Naším cílem je dostat na kriket více zájemců vaší věkové skupiny, a proto chodíme především na základní školy. Chceme tu postupně otevřít i kroužky, ale spíše pro mladší děti, než jste vy. Taky chceme, abyste věděli něco málo o kriketu.
Má tento sport něco společného s kroketem?
Ne, krom toho, že se v obou sportech odpaluje míč... Hlavně kroket je spíše takový starší sport pro tu „vyšší úroveň“ a je mnohem komplikovanější.
Kriket je velmi populární v Anglii. Myslíte, že to tak může být i u nás?
Víme, že nikdy nebude kriket tak populární jako třeba fotbal nebo hokej, ale naším cílem je, aby o tomto sportu lidé věděli.
Jak to vypadá v českém kriketovém týmu?
No převážně tým tvoří cizinci, jen asi 15 Čechů hraje kriket závodně. Proto se snažíme zaměřit na mladší věkové skupiny, protože je větší pravděpodobnost, že u kriketu zůstanou déle.
Vztahují se ke kriketu nějaké fyzické předpoklady?
Kriket je hodně o strategii, takže pokud nemáte takové fyzické nadání, ale jste inteligentní, tak můžete být stejně dobří, jako někdo silný, ale ne tak inteligentní.
Kdyby měl někdo zájem vás navštívit, kde trénujete a jak vás může kontaktovat?
Trénujeme nedaleko Olšanského náměstí, v Tenisovém centru Olšanská. Jelikož míček na kriket je poměrně tvrdý, potřebujeme speciální druh sítě, který jsme společně s třemi trénovacími kurty zakoupili za peníze od hl.města Prahy. Také máme dvě velká hřiště v Praze-Vinoři, což je výhodné, protože když nás míjí kolemjdoucí, tak se hned zajímají, co je to za sport a jak se hraje, a tím si někdy získáváme i nové hráče.
Kontaktovat nás může kdokoliv na našich webových stránkách- www.kriketovaakademie.com.