< Zpět na stránku novin

Hledáme střed Česka

 

Z prázdninových cest máme hlavy plné mnoha zážitků a nových poznání. Proto v rámci učebního předmětu Člověk a příroda zaměřeného na zeměpis probíráme, co jsme všechno viděli a zažili. nad mapou České republiky jsme si ukazovali, kde jsme cestovali a také jsme narazili na otázku středu naší země.

Nejpravděpodobnějším středem republiky se podle složitých výpočtů jeví být obec Číhošť. Je to ta stejná Číhošť, kde se 11. prosince 1949 měl údajně odehrát zázrak, kdy se pohnul kříž v místním kostele.

Dvě obce a jedno město na Havlíčkobrodsku řeší nevšední spor. Všichni tvrdí, že právě u nich je střed České republiky. Obyvatelé Golčova Jeníkova, Čihoště a Jakubovic jsou všichni přesvědčeni, že střed Čech je právě zde.

V praxi si to lze představit tak, že bychom obrys Česka vystřihli z kartonu a drželi na špičce prstu. Pokud by papírová pomůcka na prstě držela vodorovně, máme prst právě v geometrickém středu. Střed republiky mají také v Jakubovicích. A mají tady také pupek Evropy. A aby to nebylo úplně jednoduché, s Jakubovicemi na dálku bojuje o titul středu Evropy také středočeská Kouřim.

Je pravda, že je to trochu zamotané, ale hodně zajímavé.

Doporučujeme: