< Zpět na stránku novin
foto: .

Slovo učitele - Animoterapie

 

Tímto pojmem je myšleno pozitivní, až léčebné působení zvířete na člověka. Jde o rehabilitační a psychosociální metody. Samozřejmě zvíře není doktor, ale pozitivně zvyšuje účinnost léčby vedené člověkem.

Pokud se budeme zajímat o klady animoterapie, mluvíme hlavně o zpětném ovlivňování, také o přirozeném způsobu, jak dosáhnout cílů rehabilitace a v neposlední řadě o koncentraci všech složek rehabilitace.

Kde jsou však klady, tam najdeme i zápory. Jedná se o strach ze zvířat, o alergie, také o konflikty s úřady a hygienickou službou, o finance a v neposlední řadě o nerespektování práv zvířete.

Známe mnoho druhů animoterapií.

Za nejznámější je považována canisterapie, tedy terapie, při které je využíván pes. Ten je vhodný ke všem věkovým kategoriím. Dále mluvíme o hiporehabilitaci, při které je využíván kůň. Tato terapie je využívána jako fyzioterapeutická metoda. Další je terapie za pomoci koček nazývaná felinoterapie. Méně známé jsou tyto: delfinoterapie (využití delfínů), lamaterapie (využití lamy), cavioterapie (využití morčat), insektoterapie (využití hmyzu), ornititerapie (využití ptactva), také můžeme využít drobné hlodavce a králíky a mnoho dalších.

Škola Euroinstitut byla seznámená s cavioterapií a terapií za pomoci drobných zvířat, v našem případě se jednalo o králíka. Pokud mluvíme o morčatech, dozvěděli jsme se, že jsou ideální pro klienty s Downovým syndromem, pro autisty a klienty v domově pro seniory. Co se týče králíků, k dětem je vhodnější větší plemeno, zakrslý králík by mohl špatně snášet „drsnější“ zacházení.

Doporučujeme: